Noviny Poprad č. 47 zo dňa 5. 12. 2018, ročník XXIX

Dnes je utorok, 11. 12. 2018 | meniny má Hilda

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 48. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 12. decembra 2018, si môžete prečítať:

* O čom rokoval primátor Popradu s ministerkou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR?

* Aký je program Tradičného vianočného jarmoku v Poprade?

* Aký zaujímavý projekt realizovali v ZŠ s MŠ na Komenského ulici?

* Aký bol EkoMikuláš v ZŠ na Letnej ulici?

* Čím upúta výstava fotografa Roba Kočana?

* Ako postupuje popradský (f)ITcubator?

* Čo povedala Lucie Bílá na svojom popradskom koncerte?

* Prišli už do Popradu koledníci?

* Čím pomohli záchranné zložky svojmu kolegovi?

* Ako si poradili popradské basketbalistky s ďalším favoritom?

* V čom sa ukázali majstrami kamzíci? a ďalšie.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Poprad dostane svetovo unikátnu aplikáciu

Virtuálna alebo rozšírená realita sa stávajú fenoménom 21. storočia. Aj medzi Popradčanmi sú šikovní mladí ľudia, ktorí sú expertmi práve v tejto oblasti a majú za sebou už viacero úspešných projektov. Jedným z nich je Ján Hrončák, ktorý síce momentálne pôsobí v Bratislave, ale s Popradom je stále silne spätý.
Pred polrokom na odbornej konferencii v našom meste venovanej smart témam spolu so svojím kolegom Martinom Rapošom diskutovali o využití technológie virtuálnej či rozšírenej reality pre mesto a jeho občanov s viceprimátorom Popradu Igorom Wzošom. „Mesto nás podporilo a vďaka tomu sme sa kvalifikovali do medzinárodnej americko- slovenskej súťaže, ktorú sme koncom uplynulého roka vyhrali. Odvtedy všetko nabralo naozaj rýchly spád. Stali sme sa medzinárodným tímom etablovaným vo viacerých krajinách a vďaka tomu budú mať Popradčania na konci tohto roka svetovo unikátnu mobilnú aplikáciu o rozšírenej realite zameranú na urbanistické plány a štúdie mesta,“ vysvetlil J. Hrončák. Keď si dal prvýkrát na oči 3D okuliare a začal s technológiou virtuálnej reality, pochopil, že je to nová výpočtová platforma nielen pre hráčov, ale je to technológia, ktorá zmení svet. Potom sa dostal k rozšírenej realite - teda obohatenej realite - kombinácii reálneho sveta s virtuálnym prostredím vymodelovaným počítačom simulujúcim skutočnosť.
J. Hrončák ozrejmil: „Prostredníctvom tejto novej mobilnej aplikácie budú môcť občania napr. vidieť, ako bude v budúcnosti skutočne vyzerať dom alebo lokalita, ktorá sa ešte len bude rekonštruovať. Náš produkt bude spojený aj s geolokáciou. Takže napr., ak budete chodiť s telefónom po novom Juhu, kde sa plánuje výstavba bytov smerom k Spišskej Teplici, budete sa vedieť akoby skutočne prechádzať po nových uliciach. Takisto plánujeme v aplikácii možnosť vizualizácie inžinierskych sietí v cestách, odpadového manažmentu či energetickej efektívnosti budov atď.“ Za jeden a pol mesiaca vytvorili 7-členný tím, ktorý je v troch krajinách sveta, komunikuje s mnohými samosprávami miest. O novú aplikáciu, vďaka ktorej sa bude dariť priblížiť ďalšie možné smart riešenia v mestách, je veľký záujem. „Je to úplná novinka a sme radi, že vedenie mesta Poprad nás podporilo. V súčasnosti pracujeme na prototype, ktorý ako prvý otestuje mesto Poprad,“ dodal J. Hrončák.
M. Rapoš pripojil: „V minulých dňoch sme boli v holandskom Haagu na niekoľkých konferenciách, kde sme predstavovali tento koncept a mali sme veľký úspech. V Holandsku sme sa dostali medzi 10 najlepších startupov v Európe, čo sa týka energetiky a inteligentných miest. Naše riešenie pre Poprad je svetovo unikátne, Poprad je prvý, ktorý ho bude mať implementované.“
Viceprimátor Igor Wzoš zhrnul: „Teší ma, že spolupracujeme so šikovnými mladými ľuďmi, a že si Poprad vybrali ako pilotné mesto. Budujeme koncepciu smart city a toto je jej súčasťou. Systém virtuálnej reality ma zaujal z dvoch hlavných dôvodov: Jednak možnosťou vzdelávať deti modelom virtuálnej reality a jednak je veľmi inovatívne a inšpiratívne robiť územné plánovanie cez virtuálnu realitu. Ľudia si budú môcť pozrieť cez tablety či 3D okuliare ako bude vyzerať verejný priestor, na ktorom sa plánuje napr. lávka ponad cestu I/66 alebo areál kasární. Budú môcť dať podnety ešte predtým, než dôjde k realizácii a samospráva bude môcť urobiť zmeny ešte skôr, ako sa začne stavať. Tým bude toto inovatívne územné plánovanie oveľa efektívnejšie.“