Noviny Poprad č. 47 zo dňa 5. 12. 2018, ročník XXIX

Dnes je štvrtok, 13. 12. 2018 | meniny má Lucia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 48. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 12. decembra 2018, si môžete prečítať:

* O čom rokoval primátor Popradu s ministerkou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR?

* Aký je program Tradičného vianočného jarmoku v Poprade?

* Aký zaujímavý projekt realizovali v ZŠ s MŠ na Komenského ulici?

* Aký bol EkoMikuláš v ZŠ na Letnej ulici?

* Čím upúta výstava fotografa Roba Kočana?

* Ako postupuje popradský (f)ITcubator?

* Čo povedala Lucie Bílá na svojom popradskom koncerte?

* Prišli už do Popradu koledníci?

* Čím pomohli záchranné zložky svojmu kolegovi?

* Ako si poradili popradské basketbalistky s ďalším favoritom?

* V čom sa ukázali majstrami kamzíci? a ďalšie.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Mladí herci z Art Academy predstavili staré povesti a balady

V divadelnej sále Domu kultúry v Poprade bolo v piatok podvečer Divadelné spracovanie starých slovenských povestí a balád ZÁZRAK (Ľ.Podjavorinská) v podaní Art Academy v réžii Tatiany Husárovej, s hudbou Michala Smetanku a so spevom Aleny Stoklasovej.
Študenti, ktorí sa predstavili na javisku sú celoštátnymi víťazmi v prednese v anglickom a španielskom jazyku. Rodnej reči (v archaickej podobe) však ostali verní v povestiach a baladách. Zveršované príbehy o dievčenských osudoch, monodrámy, väčšinou smutné a tragické majú prečítané.
Režisérka T.Husárová uviedla: „Bola pre nás česť oprášiť toto dielko. Keď sme balady objavili a čítali, priam sa núkali na zdramatizovanie, bolo to predurčené na divadlo. Deti mnohým archaickým slovám nerozumeli, zisťovali sme, čo ktoré znamená. Rozoberali sme myšlienky, čo tým Ľ.Podjavorinská myslela. V niektorých sme nič nezistili a vyložili sme si to po svojom.“
Vynikajúci hudobník Michal Smetanka vstupoval do príbehov tajomnými, strašidelnými zvukmi, ktorými dotváral dej a robil ho ešte dramatickejším. Niektoré piesne boli viac ako 300-ročné.
M. Smetanka povedal: „Pri tvorbe zvukov som sa inšpiroval z textov Podjavorinskej balád, ale aj priamo na skúškach. Podľa toho, čo herci hrali som dotváral hudbu.“ S divadlom Art Academy vystúpil aj pri spracovaní balád Jána Botta.
Diváci videli päť balád: Utopená, Sirota, Natáľka, Prísaha a Zázrak. Spevom sa pridala popradská speváčka Alena Stoklasová zo skupiny La Speranza. Dejom sprevádzala a v takmer každej balade sa objavila malá huslistka Bibiana Macková, ktorá hrá anjela.