Noviny Poprad č. 10 zo dňa 14. 3. 2018, ročník XXIX

Dnes je sobota, 24. 3. 2018 | meniny má Gabriel

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 11. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 21. marca 2018, si môžete prečítať:

* Kto dostal ocenenia Naj pedagóg 2018?

* Kam smeruje horolezec Peter Hámor?

* Kedy otvoria Podtatranské múzeum pre verejnosť

* Aký je program pietnej spomienky na prvý transport židovských žien a dievčat z popradskej železničnej stanice?

* Anna Škirtová oslávila sto rokov

* Koľko ľudí využilo Týždeň glaukómu na kontrolu svojho zraku?

* Kedy a kde môžete doniesť vzorky vody zo studní na rozbor?

* Aký vyhodnotila minulý rok mestská polícia?

* O čom rokovali na konferencii YoDel v Poprade?

* Aké trofeje vystavujú poľovníci na svojej chovateľskej prehliadke?

* Čo môžeme urobiť, aby sme žili dlhšie?

* Nepresvedčivý štart jari pre popradských futbalistov

* Popradské líšky vybojovali bronzové medaily

* Dva majstrovské opasky s popradským rukopisom a ďalšie.

Súťažte o vstupenky na koncert Marie Rottrovej v Poprade!

Čitatelia nájdu v novinách tiež pozvánky na kultúrne, spoločenské i športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenskú kroniku, horoskop, inzerciu a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Pozor na padajúce cencúle

Výkyvy teplôt z uplynulých dní spôsobili vytváranie nebezpečnej cencúľovej výzdoby na strechách. Samovoľne padajúci sneh a ľad zo striech predstavuje pre chodcov obrovské nebezpečenstvo. Na túto hrozbu upozornili redakciu novín Poprad aj naši čitatelia.
„Mesto Poprad vyzýva majiteľov budov, správcov a nájomcov k odstráneniu nahromadeného snehu prípadne ľadových kvapľov zo striech objektov, aby nedochádzalo k ohrozovaniu života a zdravia osôb,“ uviedol Marián Galajda z MsÚ v Poprade.
Na túto povinnosť upozorňujú majiteľov a prevádzkovateľov budov s nebezpečnou ľadovou výzdobou aj mestskí policajti. „Začiatkom minulého týždňa sme asistovali pri zabezpečení priestoru počas zhadzovania ľadu hasičmi zo striech objektov na Ul. L. Svobodu a na Dostojevského ulici,“ povedal náčelník MsP Poprad Štefan Šipula.
Keďže ľadu na strechách nie je málo, na mieste je nepretržitá obozretnosť všetkých okoloidúcich. „V zmysle Všeobecne záväzného nariadenia č.2/2012 Mesta Poprad o dodržiavaní čistoty na verejných priestranstvách, verejnom poriadku, zabezpečení zjazdnosti a schodnosti miestnych komunikácií je povinnosťou každého vlastníka, správcu, nájomcu či užívateľa nehnuteľnosti hraničiacej s verejným priestranstvom odstraňovať zo striech nahromadený sneh prípadne ľadové kvaple, aby nedochádzalo k ohrozovaniu života a zdravia osôb,“ upozorňuje M. Galajda.
V tomto zmysle nie je povinnosťou hasičov zhadzovať cencúle zo striech objektov. „Každý vlastník objektu je povinný udržiavať objekt v stave, aby niekomu nespôsobil ujmu. Ak je to štátna budova, krajské operačné stredisko zvykne vyslať hasičov na odstránenie cencúľov, ale iba ak je na to dôvod. Máme výškovú techniku, no tou nedisponujeme len my, ale aj rôzne iné firmy,“ objasnil riaditeľ OR HaZZ v Poprade Ondrej Šproch.