Noviny Poprad č. 35 zo dňa 12. 9. 2018, ročník XXIX

Dnes je nedeľa, 23. 9. 2018 | meniny má Zdenka

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 36. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 19. septembra 2018, si môžete prečítať:

* Na aký program sa môžu občania tešiť v Kvetnici a ako sa tam dostanú?

* Ako postupovať, ak si chcete uctiť svojho príbuzného slávnostným prijatím v obradnej sieni mesta?

* Čím sa Poprad zapojil do Európskeho týždňa mobility?

* Aké defibrilátory poslúžia obyvateľom všetkých troch častí Centra sociálnych služieb v Poprade?

* Aké výročie si pripomenulo OZ Nádej?

* Aké výročie oslavujú železničiari v Tatrách a pod Tatrami?

* Na čo spomínal Popradčan František Barilla?

* Aké interpelácie podali poslanci na ostatnom mestskom zastupiteľstve?

* Aká skvelá kuchárka navštívila jednu z renomovaných reštaurácií v Spišskej Sobote a prečo?

* Kde našli v Poprade "plošticu"?

* Komu sa najviac darilo na cyklistických pretekoch Okolo Slovenska, vo futbale, hokeji, karate, behu či volejbale?

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Pozor na padajúce cencúle

Výkyvy teplôt z uplynulých dní spôsobili vytváranie nebezpečnej cencúľovej výzdoby na strechách. Samovoľne padajúci sneh a ľad zo striech predstavuje pre chodcov obrovské nebezpečenstvo. Na túto hrozbu upozornili redakciu novín Poprad aj naši čitatelia.
„Mesto Poprad vyzýva majiteľov budov, správcov a nájomcov k odstráneniu nahromadeného snehu prípadne ľadových kvapľov zo striech objektov, aby nedochádzalo k ohrozovaniu života a zdravia osôb,“ uviedol Marián Galajda z MsÚ v Poprade.
Na túto povinnosť upozorňujú majiteľov a prevádzkovateľov budov s nebezpečnou ľadovou výzdobou aj mestskí policajti. „Začiatkom minulého týždňa sme asistovali pri zabezpečení priestoru počas zhadzovania ľadu hasičmi zo striech objektov na Ul. L. Svobodu a na Dostojevského ulici,“ povedal náčelník MsP Poprad Štefan Šipula.
Keďže ľadu na strechách nie je málo, na mieste je nepretržitá obozretnosť všetkých okoloidúcich. „V zmysle Všeobecne záväzného nariadenia č.2/2012 Mesta Poprad o dodržiavaní čistoty na verejných priestranstvách, verejnom poriadku, zabezpečení zjazdnosti a schodnosti miestnych komunikácií je povinnosťou každého vlastníka, správcu, nájomcu či užívateľa nehnuteľnosti hraničiacej s verejným priestranstvom odstraňovať zo striech nahromadený sneh prípadne ľadové kvaple, aby nedochádzalo k ohrozovaniu života a zdravia osôb,“ upozorňuje M. Galajda.
V tomto zmysle nie je povinnosťou hasičov zhadzovať cencúle zo striech objektov. „Každý vlastník objektu je povinný udržiavať objekt v stave, aby niekomu nespôsobil ujmu. Ak je to štátna budova, krajské operačné stredisko zvykne vyslať hasičov na odstránenie cencúľov, ale iba ak je na to dôvod. Máme výškovú techniku, no tou nedisponujeme len my, ale aj rôzne iné firmy,“ objasnil riaditeľ OR HaZZ v Poprade Ondrej Šproch.