Noviny Poprad č. 47 zo dňa 5. 12. 2018, ročník XXIX

Dnes je štvrtok, 13. 12. 2018 | meniny má Lucia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 48. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 12. decembra 2018, si môžete prečítať:

* O čom rokoval primátor Popradu s ministerkou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR?

* Aký je program Tradičného vianočného jarmoku v Poprade?

* Aký zaujímavý projekt realizovali v ZŠ s MŠ na Komenského ulici?

* Aký bol EkoMikuláš v ZŠ na Letnej ulici?

* Čím upúta výstava fotografa Roba Kočana?

* Ako postupuje popradský (f)ITcubator?

* Čo povedala Lucie Bílá na svojom popradskom koncerte?

* Prišli už do Popradu koledníci?

* Čím pomohli záchranné zložky svojmu kolegovi?

* Ako si poradili popradské basketbalistky s ďalším favoritom?

* V čom sa ukázali majstrami kamzíci? a ďalšie.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Pozor na padajúce cencúle

Výkyvy teplôt z uplynulých dní spôsobili vytváranie nebezpečnej cencúľovej výzdoby na strechách. Samovoľne padajúci sneh a ľad zo striech predstavuje pre chodcov obrovské nebezpečenstvo. Na túto hrozbu upozornili redakciu novín Poprad aj naši čitatelia.
„Mesto Poprad vyzýva majiteľov budov, správcov a nájomcov k odstráneniu nahromadeného snehu prípadne ľadových kvapľov zo striech objektov, aby nedochádzalo k ohrozovaniu života a zdravia osôb,“ uviedol Marián Galajda z MsÚ v Poprade.
Na túto povinnosť upozorňujú majiteľov a prevádzkovateľov budov s nebezpečnou ľadovou výzdobou aj mestskí policajti. „Začiatkom minulého týždňa sme asistovali pri zabezpečení priestoru počas zhadzovania ľadu hasičmi zo striech objektov na Ul. L. Svobodu a na Dostojevského ulici,“ povedal náčelník MsP Poprad Štefan Šipula.
Keďže ľadu na strechách nie je málo, na mieste je nepretržitá obozretnosť všetkých okoloidúcich. „V zmysle Všeobecne záväzného nariadenia č.2/2012 Mesta Poprad o dodržiavaní čistoty na verejných priestranstvách, verejnom poriadku, zabezpečení zjazdnosti a schodnosti miestnych komunikácií je povinnosťou každého vlastníka, správcu, nájomcu či užívateľa nehnuteľnosti hraničiacej s verejným priestranstvom odstraňovať zo striech nahromadený sneh prípadne ľadové kvaple, aby nedochádzalo k ohrozovaniu života a zdravia osôb,“ upozorňuje M. Galajda.
V tomto zmysle nie je povinnosťou hasičov zhadzovať cencúle zo striech objektov. „Každý vlastník objektu je povinný udržiavať objekt v stave, aby niekomu nespôsobil ujmu. Ak je to štátna budova, krajské operačné stredisko zvykne vyslať hasičov na odstránenie cencúľov, ale iba ak je na to dôvod. Máme výškovú techniku, no tou nedisponujeme len my, ale aj rôzne iné firmy,“ objasnil riaditeľ OR HaZZ v Poprade Ondrej Šproch.