Noviny Poprad č. 35 zo dňa 12. 9. 2018, ročník XXIX

Dnes je nedeľa, 23. 9. 2018 | meniny má Zdenka

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 36. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 19. septembra 2018, si môžete prečítať:

* Na aký program sa môžu občania tešiť v Kvetnici a ako sa tam dostanú?

* Ako postupovať, ak si chcete uctiť svojho príbuzného slávnostným prijatím v obradnej sieni mesta?

* Čím sa Poprad zapojil do Európskeho týždňa mobility?

* Aké defibrilátory poslúžia obyvateľom všetkých troch častí Centra sociálnych služieb v Poprade?

* Aké výročie si pripomenulo OZ Nádej?

* Aké výročie oslavujú železničiari v Tatrách a pod Tatrami?

* Na čo spomínal Popradčan František Barilla?

* Aké interpelácie podali poslanci na ostatnom mestskom zastupiteľstve?

* Aká skvelá kuchárka navštívila jednu z renomovaných reštaurácií v Spišskej Sobote a prečo?

* Kde našli v Poprade "plošticu"?

* Komu sa najviac darilo na cyklistických pretekoch Okolo Slovenska, vo futbale, hokeji, karate, behu či volejbale?

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Oheň pripravil o strechu nad hlavou viac ako sto ľudí

V Matejovciach minulý týždeň dvakrát horelo. Najprv v stredu v noci zhorel dom na námestí, potom vo štvrtok krátko po pol jedenástej predpoludním došlo k požiaru obývaného objektu na Staničnej ulici pod mostom. Hasičom sa síce oheň podarilo po troch hodinách uhasiť, ale objekt bol neobývateľný. O strechu nad hlavou prišlo 108 osôb.
Mesto pristúpilo na základe zákona o civilnej ochrane k opatreniam na záchranu života, zdravia a majetku. „Na základe toho, že v dôsledku mimoriadnej udalosti došlo k postihnutiu a ohrozeniu osôb žijúcich v zhorenom objekte, sme vo štvrtok 22. februára o 12. hod. na území mesta vyhlásili mimoriadnu situáciu. Na zasadnutí krízového štábu bolo určené, že núdzové ubytovanie bude v samostatnom trakte budovy ZŠ Koperníkova v Matejovciach pod dohľadom hliadok Miestnej občianskej poriadkovej služby a mestskej polície. Zo skladov CO boli na tento účel privezené lehátka a deky,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko. Postihnutým rodinám pomáhali pracovníčky sociálneho odboru MsÚ, pomoc poskytuje aj Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Poprade pri vybavovaní žiadostí o poskytnutie humanitárnej pomoci a pod.
Stravu pre postihnuté rodiny zabezpečil Slovenský Červený kríž, na poriadok dohliadali mestskí policajti v súčinnosti s hliadkami MOPS, pracovníkmi sociálneho odboru MsÚ a asistentkami zo ZŠ. Na svojom piatkovom zasadaní krízový štáb rozhodol, že vzhľadom na prázdniny, ostanú „pohorelci“ v objekte školy pôvodne dodnes, ale pravdepodobne ešte aj na budúci týždeň.
„Na včerajšok sa do Popradu ohlásil splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, aby sa priamo na mieste dohodol spôsob riešenia vzniknutej situácie. V hre sú dve základné možnosti - núdzové ubytovanie v nevyužitých objektoch mesta napr. kasárňach alebo kontajnerové bývanie v unimobunkách. Vzhľadom na doterajšie podmienky na Staničnej ulici chceme situáciu nastaviť tak, aby boli vytvorené podmienky hodné 21. storočia. V každom prípade - nikto nedostane nič zadarmo,“ zdôraznil primátor.
V súvislosti s mrazivým počasím mesto iniciovalo preventívnu kontrolu spôsobu vykurovania a vykurovacích jednotiek v zostávajúcich príbytkoch na Staničnej ulici v Poprade. Pravdepodobnou príčinou požiaru bolo totiž nevyhovujúce až nebezpečné kúrenie. Uskutočnila sa v sobotu a viedol ju Ján Ondrišík, člen krízového štábu. Konštatoval: „Vedeli sme, že budú mrazy, a že treba urobiť preventívne opatrenia, aby sme odhalili nedostatky a nedošlo k ďalšiemu ohrozeniu zdravia a života. Spolu s hasičmi a inšpektorátom práce sme zmapovali situáciu, aby nedošlo k ďalšiemu požiaru. Poukázali sme na chyby, vysvetlili sme obyvateľom, aké nápravy treba urobiť. Už je na nich, ako sa k tomu postavia. Bola to preventívna akcia, aby si uvedomili, že ide o vážnu vec. Myslím si, že mala pozitívny efekt, lebo niektoré nedostatky odstraňovali ešte počas našej kontroly.“
Krízový štáb zasadal opäť v pondelok. Počas víkendu boli postihnuté rodiny v starostlivosti pracovníkov sociálneho odboru MsÚ v Poprade. Zamestnanci mestského úradu pomohli rodinám aj zbierkou šatstva, pretože z plameňov sa im podarilo zachrániť len to, čo mali na sebe. Poriadok v škole v čase núdzového ubytovania zabezpečuje Miestna občianska poriadková služba a mestská polícia.
Včera navštívil mesto Poprad a postihnuté rodiny splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz. Vníma veľmi pozitívne, že mesto Poprad má aktívny prístup k riešeniu mimoriadnej situácie v Matejovciach. Okrem iného povedal: „Miestni Rómovia z vyhorených príbytkov sa presunuli do základnej školy, čo považujem za dobré, ale dočasné riešenie. V druhej fáze musí prísť dočasné bývanie formou unimobuniek a potom mesto môže ísť do väčšej investície.“ Primátor J. Švagerko uviedol: „V pondelok som sa stretol s firmou, ktorá má unimobunky. Vychádza nám, že ich potrebujeme 10 na bývanie a dve na sociálne zázemie. Umiestnené by boli na našom pozemku na Staničnej ulici. Predpokladáme, že ich môžeme mať do dvoch týždňov, aby už postihnuté rodiny neboli v škole. Riešim to aj s pani riaditeľkou, pretože momentálne sú prázdniny, ale na budúci týždeň sa už začína vyučovanie.“ Riaditeľka ZŠ s MŠ v Matejovciach Barbora Cehulová dúfa, že situácia sa vyrieši čo najskôr: „Neviem si predstaviť, aké to bude, keď už nebudú prázdniny. Verím však, že mám okolo seba dobrých ľudí a nejako to zvládneme.“