Noviny Poprad č. 29 zo dňa 1. 8. 2018, ročník XXIX

Dnes je utorok, 14. 8. 2018 | meniny má Mojmír

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 31. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 15. augusta 2018, si môžete prečítať:

* Príbeh autentických fotografií z Augusta 1968 v Poprade

* Aká je starostlivosť o zeleň v meste v horúčavách?

* Aké kamene pribudli na chodníku v Parku hrdinov pri železničnej stanici v Poprade?

* Koľkým pacientom a s akými problémami museli pomáhať na Centrálnom príjme popradskej nemocnice?

* Ako vyčíňala búrka v Poprade?

* Aké bolo podujatie Poprad tancuje s nepočujúcimi?

* Predstavil sa ďalší kandidát na post primátora mesta Poprad

* Koľko turistov napočítali vo Vysokých Tatrách?

* Tréningový azyl sa pre kamzíkov skončil

* Kto ovládol futbalový festival v Poprade? a ďalšie.

Čitatelia v novinách nájdu i pozvánky na kultúrne, spoločenské a športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenskú kroniku, horoskop, inzerciu a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

V Don Bosco show účinkovalo sto malých aj väčších hercov

Každý rok pri príležitosti sviatku sv. Don Bosca (31.1.) pripravujú deti a mladí pôsobiaci u saleziánov vo Veľkej a v oratóriu na sídlisku Juh zábavno- kultúrny program (podobne ako aj vo väčšine miest, kde saleziáni pôsobia). Don Bosco show je divadelné predstavenie k ucteniu pamiatky tohto svätca. Vďaka tomu si diváci pripomenú jeho odkaz, ale aj hlavnú myšlienku a pointu jeho života.
Salezián, kňaz Peter Kanský povedal: „Stretnutia fungujú v skupinkách od najmenších po najväčších. Raz za týždeň sa stretnú a nacvičia scénku, či tanec, ktoré tvoria celý program tohto predstavenia. Diváci môžu vidieť niečo zo života svätca, aj niečo, čo sa deje na saleziánskych misiách v rôznych kútoch sveta.“ Každý rok je predstavenie iné. Tentokrát boli témou show misie. Aj táto činnosť bola jedným z Don Boscových životných poslaní. Účinkujúcich na javisku bolo približne sto. Lukáš Náhalka v úlohe misionára Antona z Ekvádoru je animátorom a deti cez hry učí to, čo sa naučil on. „Saleziáni aj dnes organizujú tábory, duchovné cvičenia, ktorými formujú našu osobnosť a vedú k duchovnému životu,“ povedal.
Keď sa hovorí o nejakom svätcovi, zvykne sa vyzdvihnúť nejaká výrazná črta jeho osobnosti. Don Bosco bol veľmi všestranný - kňaz, vychovávateľ, remeselník, katechéta, kníhtlačiar. Založil rád saleziánov. Vedel brnknúť na správnu strunu, získať si človeka a priviesť ho k Bohu. Po vysvätení za kňaza sa venoval chudobným a opusteným chlapcom. Krátko na to sa natrvalo usadil na turínskom predmestí so zlou povesťou (Valdocco), kde vybudoval oratórium a neskôr aj baziliku. Vzorom láskavosti sa preňho stal sv. František Saleský, podľa ktorého dostala meno aj rehoľná spoločnosť saleziánov. Svoju výchovnú prácu postavil Don Bosco na preventívnom systéme, ktorého základom sa stal rozum, nábožnosť a láskavosť. V práci mu pomáhal široký okruh spolupracovníkov. V roku 1929 bol vyhlásený za blahoslaveného a v roku 1934 za svätého.