Noviny Poprad č. 29 zo dňa 1. 8. 2018, ročník XXIX

Dnes je utorok, 14. 8. 2018 | meniny má Mojmír

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 31. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 15. augusta 2018, si môžete prečítať:

* Príbeh autentických fotografií z Augusta 1968 v Poprade

* Aká je starostlivosť o zeleň v meste v horúčavách?

* Aké kamene pribudli na chodníku v Parku hrdinov pri železničnej stanici v Poprade?

* Koľkým pacientom a s akými problémami museli pomáhať na Centrálnom príjme popradskej nemocnice?

* Ako vyčíňala búrka v Poprade?

* Aké bolo podujatie Poprad tancuje s nepočujúcimi?

* Predstavil sa ďalší kandidát na post primátora mesta Poprad

* Koľko turistov napočítali vo Vysokých Tatrách?

* Tréningový azyl sa pre kamzíkov skončil

* Kto ovládol futbalový festival v Poprade? a ďalšie.

Čitatelia v novinách nájdu i pozvánky na kultúrne, spoločenské a športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenskú kroniku, horoskop, inzerciu a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Významne vzrástla návštevnosť Tatranskej galérie

Múzeá a galérie v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja majú za sebou úspešný rok. Hrady, skanzeny, expozície a výstavy prilákali vlani vyše 431 tisíc návštevníkov, čo je o takmer 46 tisíc viac ako v roku 2016.
V Prešovskom kraji si prvenstvo obľúbenosti v roku 2017 udržalo Ľubovnianske múzeum. Hrad a expozíciu ľudovej architektúry si prišlo pozrieť rekordných takmer 195 tisíc návštevníkov. Je to o vyše 10 tisíc ľudí viac ako rok predtým. Vlani najvyhľadávanejšou akciou bolo veľkolepé zinscenovanie Mierového stretnutia kráľov na hrade Ľubovňa, ktoré videlo vyše 5 800 divákov.
Dvojkou v návštevnosti je už stabilne Šarišské múzeum v Bardejove. Jeho umelecko- historické a prírodné zbierky prilákali vyše 55 tisíc návštevníkov, teda o 4 tisíc viac ako predvlani. Záujem návštevníkov vzrástol aj v Múzeu v Kežmarku. Jediný mestský hrad na Spiši, ktorý sa prezentuje meštianskou bytovou kultúrou, historickými vozidlami a mnohými výstavami zaujal sériou podujatí venovaných rodine Tököly či divadelnými predstaveniami Krvavé dejiny. Kým jeho bránami v roku 2016 prešlo 41,5 tisíc ľudí, v roku nasledujúcom to bolo 46 tisíc.
Vyššiu návštevnosť zaznamenalo múzeum troch miest - Krajské múzeum v Prešove so svojimi pobočkami v Hanušovciach nad Topľou a Stropkove. Polepšilo si aj Vihorlatské múzeum v Humennom a mierne stúpol záujem o Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Najmenší záujem bol o Podtatranské múzeum v Poprade, ktoré je už tretí rok uzatvorené pre rozsiahle rekonštrukčné práce a funguje len expozícia v Spišskej Sobote. Tú si minulý rok pozrelo o polovicu menej ľudí ako rok predtým – jeden a pol tisíc návštevníkov.
Čo sa týka dvoch galérií v kraji, nárast návštevníkov eviduje len Tatranská galéria v Poprade. Vďaka výstavným počinom, prednáškam, umeleckoedukatívnym aktivitám si na svoje konto pripísala o 5,5 návštevníkov viac ako predvlani, prilákala takmer 21 tisíc návštevníkov. Naopak pokles počtu milovníkov umenia - z 13 tisíc na 11 tisíc, zaznamenala Šarišská galéria, ktorej prevádzka je pre rekonštrukciu stále obmedzená.
V pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja je 26 kultúrnych zariadení. Okrem 7-ich múzeí a dvoch galérií je to 7 knižníc, 5 osvetových stredísk, dve divadlá, dve hvezdárne a planetáriá a jeden umelecký súbor. Krajská samospráva v tohtoročnom rozpočte na ich fungovanie prerozdelila takmer 11 miliónov eur.