Noviny Poprad č. 40 zo dňa 17. 10. 2018, ročník XXIX

Dnes je utorok, 23. 10. 2018 | meniny má Alojzia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 41. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 17. októbra 2018, si môžete prečítať:

* Ktoré výnimočné osobnosti boli ocenené Cenou mesta a Cenou primátora mesta Poprad?

* Ako sa môžu občania Popradu vyjadriť k službám mestskej hromadnej dopravy?

* O čom rokovali poslanci na októbrovom mestskom zastupiteľstve?

* Ako sa umiestnilo mesto Poprad v rebríčku transparentnosti miest?

* Aké výročie a s kým oslavovalo Gymnázium na Kukučínovej ulici?

* Ako sa pripravuje popradské pohrebiská na nápor návštevníkov?

* O čom je kniha Aká si prekrásna... autorov Michala Liptáka a Jána Mateja?

* Čo oslavovali hokejové legendy v Poprade?

* Ako hrali futbalisti, hokejisti, basketbalistky, volejbalisti a v ďalších športoch?

Vo volebnej kampani sa prezentujú jednotliví kandidáti, ktorí sa uchádzajú o post primátora a postupne aj kandidáti na poslancov mestského zastupiteľstva,ktorí využili možnosť inzercie v novinách Poprad.

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Radosť z práce v záhradách

Záhradkári začali ďalší rok svojej záslužnej činnosti. Nám, záhradkárom, záhrady dávajú všetko... Posilnené zdravie popri práci na čerstvom vzduchu, v čase i nečase. Potešenie z pohybu, lebo aj tá najmenej náročná plodina nás núti ju zasadiť do pripravenej pôdy, okopávať, hnojiť, ošetrovať, až po zber. A samozrejme aj oddych v záhrade, keď si môžeme v pokoji posedieť, ba aj poležať pri pohľade na krásu dozrievajúcich plodín. Je to neopakovateľný čas, keď vidíme výsledky našej práce v dopestovanom ovocí a zelenine.
V novom roku 2018 chce OV SZZ prostredníctvom predsedov a výborov ZO SZZ zvýšiť spoluprácu medzi radovými členmi, ale aj medzi ZO, uskutočňovaním spoločných prednášok, prezentovaním umenia práce v záhradách, hľadaním aktívnych nástupcov, lektorov, ako aj odborníkov. Vieme, že nám zostarli pomológovia (odborníci na určovanie odrôd, rezov, štiepenia, rozmnožovania). Tí už nie sú školení, nakoľko skončila UZA (Ústredná záhradkárska akadémia) a nový odbor školstva nerieši náuky vo vzdelávaní záhradkárov. Vieme, že si môžeme pomôcť vedomosťami iba cez počítač, odbornú literatúru, článkami v časopisoch, ale hlavným cieľom je preberať vedomosti od našich starších skúsených záhradkárov priamo v záhradách.
Nebránime sa ani rekreačným záhradám, ale pestovateľstvo by malo byť zachované pre budúce pokolenia. Zastavme chválu hyper či supermarketov, že nám zadovážia všetko, ale akej kvality ?!
My vieme, čo sme do našich ťažko dopestovaných plodín dali a čo z nich máme. Už teraz sa poraďme u dobrých predajcov, ktorí nám zabezpečia len úrodu zdravých plodín a zadovážia odrody vhodné pre našu podtatranskú oblasť. Nekupujme iba podľa pekného obrázku a od predajcov, ktorým ide iba o zisk.
Zdravé vlastné plodiny budeme môcť prezentovať na mestských či miestnych výstavách, na ktorých si navzájom vymeníme skúsenosti s postupom pestovania v našich oblastiach. Výstavy robíme pre záhradkárov aj pre žiakov zo školských zariadení a širokú verejnosť. Môžeme sa pochváliť, ak sa nám podarí dopestovať krásne zdravé, ale niekedy aj zvláštne plodiny. V minulosti nám v našich oblastiach prisudzovali iba pestovanie zemiakov a kapusty, ale v dnešnej dobe pestujeme takisto teplomilné plodiny ako hrozno, marhule, broskyne a podobne.
Za OV Slovenského zväzu záhradkárov želám všetkým veľa zdravia, šťastia, úspechov a i veľa radosti pri práci v záhrade.

Jozef Kalakaj
predseda OV SZZ Poprad