Noviny Poprad č. 47 zo dňa 5. 12. 2018, ročník XXIX

Dnes je utorok, 11. 12. 2018 | meniny má Hilda

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 48. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 12. decembra 2018, si môžete prečítať:

* O čom rokoval primátor Popradu s ministerkou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR?

* Aký je program Tradičného vianočného jarmoku v Poprade?

* Aký zaujímavý projekt realizovali v ZŠ s MŠ na Komenského ulici?

* Aký bol EkoMikuláš v ZŠ na Letnej ulici?

* Čím upúta výstava fotografa Roba Kočana?

* Ako postupuje popradský (f)ITcubator?

* Čo povedala Lucie Bílá na svojom popradskom koncerte?

* Prišli už do Popradu koledníci?

* Čím pomohli záchranné zložky svojmu kolegovi?

* Ako si poradili popradské basketbalistky s ďalším favoritom?

* V čom sa ukázali majstrami kamzíci? a ďalšie.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Nový primátor sa ujal svojho postu s veľkou zodpovednosťou

Ustanovujúce zasadnutie Mestského zastupiteľstva mesta Poprad sa uskutočnilo minulý piatok za účasti početných hostí zo samospráv miest a obcí regiónu, predstaviteľov cirkví, firiem, škôl, významných inštitúcií mesta a ďalších pozvaných hostí. Na slávnosť zavítal i predseda Národnej rady SR Andrej Danko.
Doterajší primátor Popradu Jozef Švagerko poďakoval všetkým zamestnancom za prácu, ktorú spoločne vykonali za uplynulé štyri roky. Nasledovalo oboznámenie s oficiálnymi výsledkami volieb, ktoré predniesla predsedníčka mestskej volebnej komisie Angela Františková. Vzápätí zložil sľub novozvolený primátor Popradu Anton Danko, ktorému doterajší primátor odovzdal insígnie. Postupne zložilo sľub, že bude svoju prácu vykonávať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia a v súlade so všetkými právnymi predpismi, aj všetkých 19 nových poslancov MsZ.
Nový primátor Anton Danko vo svojom príhovore okrem iného uviedol:
„Položme si otázku, či sa dá za štyri roky niečo zmeniť v živote mesta tak, aby sa ovplyvnil jeho ďalší vývoj? Samozrejme, v tom pozitívnom slova zmysle. Ak by som tomu neveril, tak by som tu dnes pred vami nestál. Pred troma týždňami vrcholila volebná kampaň. Bol to boj, občas s falošnými tónmi, ale všetci sme ho dobojovali so cťou. Nuž a aký je výsledok? Šiesti kandidáti na post primátora sme sa dnes ocitli na jednej lodi. Jeden na poste primátora, druhý viceprimátora, ďalší štyria ako poslanci. Súťaž medzi nami skončila a nemyslím si, že niekto z nás je víťazom alebo porazeným. Voliči nás iba prerozdelili do jednotlivých funkcií. Každý z nás však bude niesť svoj diel zodpovednosti voči nášmu mestu. Verejnosť nás bude všetkých sledovať a hodnotiť. Každý bude mať možnosť ukázať, či mu išlo len o funkciu, alebo to s pomocou a službou Popradu myslel naozaj vážne. A hlavne úprimne. Všetci dostanú príležitosť poskytnúť dobré nápady a idey s možnosťou podielu na ich realizácii. Verím, že spoločnými silami, za pomoci našich občanov, posunieme naše mesto o hodný krok dopredu a opäť sa dostaneme medzi najlepších.“
A. Danko poďakoval bývalému primátorovi a poslancom za predchádzajúce štyri roky ich práce. Zhodnotil, že neboli jednoduché a napriek tomu sa podarilo urobiť veľa dobrého. Popradčania však zahlasovali za zmenu. Ďalej povedal: „Keď som stál pred rozhodnutím ísť opäť kandidovať, uvedomoval som si, že vrátiť sa po štyroch rokoch je oveľa náročnejšie, ako získať dôveru od voličov po prvýkrát. Aj preto som prijal výsledky komunálnych volieb s hlbokou pokorou. Chcem poďakovať všetkým občanom, ktorí mi vyslovili svoju dôveru. S o to väčšou zodpovednosťou sa ujímam mandátu primátora mesta Poprad už po štvrtýkrát. Stojím tu pred vami poučený z niektorých chýb z minulosti, skúsenejší, plný novej energie a odhodlaný pretaviť svoje schopnosti do rozvoja nášho mesta. So všetkými doterajšími skúsenosťami a srdcom Popradčana urobím všetko preto, aby bol Poprad atraktívnym miestom pre život. Spolu s vami, milí Popradčania! Tak nám v tom Boh pomáhaj!“
Po slávnostnej časti nový primátor A. Danko pred médiami konštatoval: „Od pondelka môžem začať plnou parou vpred. Ako prvý bude na rade mestský úrad. Musím smutne konštatovať že MsÚ je v zlom stave, takže ho musím dať do poriadku. Ďalej sa budem snažiť splniť čo najviac z toho, čo som sľúbil vo svojom volebnom programe a zosúladiť ho aj s volebnými programami oboch viceprimátorov. Mesto preberám vo veľmi dobrej finančnej kondícii, každopádne budeme robiť audit.“ Hneď na začiatku čaká nové vedenie riešenie zablokovanej cesty na Ul. D. Tatarku, kde už samospráva podala žiadosť na súd na neodkladné opatrenie a zátarasy boli presunuté na okraj chodníka. Takisto v týchto dňoch budú prebiehať rokovania k cestám a chodníkom na Kvetnici. V Matejovciach chce nový primátor v prvom rade čo najskôr zriadiť policajný okrsok priamo na Staničnej ulici, ale tam vidí oveľa viac problémov. Bude ich však potrebné riešiť v spolupráci so štátom, lebo to nie je len v rukách mesta.
Bývalý primátor Popradu Jozef Švagerko sa rozlúčil s konštatovaním, že mesto zanecháva vo výbornej finančnej kondícii a tiež povedal: „Nepodarilo sa splniť všetky naše plány a vízie, ale sú pripravené a verím, že sa ich podarí zrealizovať v tomto volebnom období. Nastupuje skúsený primátor, ktorému začalo na tomto poste už štvrté volebné obdobie. Je to na dobré pokračovanie.“ J. Švagerko sa neplánuje vrátiť ku svojej pôvodnej profesii ekonóma, z politiky neodchádza, chce sa vo verejných veciach angažovať naďalej. Novému vedeniu mesta a poslancom zaželal hlavne zdravie, optimizmus, pozitívne myslenie, troška šťastia v rozhodovaní. Nemá o mesto obavy, lebo nastupujú ľudia, ktorí mesto poznajú a staronový primátor o to viac.
Novému primátorovi Antonovi Dankovi zagratuloval aj predseda parlamentu Andrej Danko: „V prvom rade jemu aj poslancom želám pozitívny prístup a poslancom tiež, aby zabudli na politické tričká a dokázali v sále riešiť problémy mesta, problémy ľudí.“