Noviny Poprad č. 47 zo dňa 5. 12. 2018, ročník XXIX

Dnes je štvrtok, 13. 12. 2018 | meniny má Lucia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 48. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 12. decembra 2018, si môžete prečítať:

* O čom rokoval primátor Popradu s ministerkou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR?

* Aký je program Tradičného vianočného jarmoku v Poprade?

* Aký zaujímavý projekt realizovali v ZŠ s MŠ na Komenského ulici?

* Aký bol EkoMikuláš v ZŠ na Letnej ulici?

* Čím upúta výstava fotografa Roba Kočana?

* Ako postupuje popradský (f)ITcubator?

* Čo povedala Lucie Bílá na svojom popradskom koncerte?

* Prišli už do Popradu koledníci?

* Čím pomohli záchranné zložky svojmu kolegovi?

* Ako si poradili popradské basketbalistky s ďalším favoritom?

* V čom sa ukázali majstrami kamzíci? a ďalšie.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Lepšia ochrana pre cestujúcich vlakmi

Spotrebiteľ pod ochranou

Európsky parlament v piatok hlasoval o posilnení práv cestujúcich v železničnej doprave. Poslanci EP volajú po zvýšení kompenzácie pre spotrebiteľov v prípadoch, kedy vlaky meškajú alebo boli zrušené.
Ďalšou dobrou správou pre spotrebiteľov je povinnosť prevádzkovateľov železníc predávať cestovné lístky aj na kombinované jazdy. Železničné spoločnosti už vďaka tomu nebudú môcť predávať len samostatné cestovné lístky na rôzne časti cesty, čo im umožňovalo obchádzať existujúce ustanovenia týkajúce sa kompenzácie, presmerovania či pomoci cestujúcim.
Poslanci EP tiež zrušili oslobodenie prevádzkovateľov železníc od vyplácania náhrad cestujúcim v prípade tzv. mimoriadnych okolností. Povolenie tejto výnimky mohlo viesť k oslabeniu práv cestujúcich a opakovaniu problémov, ktorým spotrebitelia vďaka tejto formulke často čelia v prípade zrušených či oneskorených letov.
Michal Fáber, predseda spotrebiteľského združenia Spoločnosť ochrany spotrebiteľov v Poprade, na margo piatkového hlasovania uviedol: „Je len spravodlivé, že spotrebitelia dostanú primeranú kompenzáciu aj v prípadoch, keď sa ich vlak oneskorí alebo ho zrušia a zavedenie tzv. prestupných lístkov odstráni zasa dieru v zákonoch, ktorú prevádzkovatelia železníc využívajú až príliš často, aby nemuseli odškodniť spotrebiteľov. A som naozaj veľmi rád, že sa železničné spoločnosti nebudú môcť vyhovárať na tzv. mimoriadne okolnosti, ako sme často svedkami v leteckej doprave. S kvalitou a kultúrou cestovania či napríklad absenciou verejných toaliet v niektorých našich vlakoch si však už budeme musieť poradiť sami tu na Slovensku.“