Noviny Poprad č. 47 zo dňa 6. 12. 2017, ročník XXVIII

Dnes je streda, 13. 12. 2017 | meniny má Lucia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 48. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 13. decembra 2017, si môžete prečítať:

* Aký rozpočet schválili poslanci popradského mestského zastupiteľstva a aké ďalšie záležitosti prerokovali?

* Ktorá škola vyzdobila najkrajší vianočný stromček?

* V akom čase bude parkovanie v meste zadarmo?

* Aké obrazy vystavuje majster Ondrej Ivan vo Veľkej?

* Kto bol ocenený v súťaži o dažďovú záhradku?

* Aký bol XV. tradičný vianočný jarmok a Príchod Mikuláša?

* Aké investície pripravuje na budúci rok Popradská energetická spoločnosť?

* Aké výsledky zaznamenali popradskí hokejisti, basketbalistky, účastníci Žiackej ligy mesta Poprad a športovci vo viacerých ďalších športových súťažiach?

V ČÍSLE NÁJDETE AJ SÚŤAŽ O KNIHY!

V športe prinášame aj aktuálne výsledky žiackych, dorasteneckých a ďalších kategórií vo futbale, hokeji, basketbale, ako aj správy z ďalších športov.

Čitatelia nájdu v novinách aj pozvánky na kultúrne, spoločenské i športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenská kronika, pohotovosť v lekárňach, horoskop, inzercia a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Ocenili tých, ktorí majú ľudskosť v krvi

Rok sa s rokom minul a Územný spolok Slovenského Červeného kríža minulú stredu opäť oceňoval viacnásobných bezpríspevkových darcov krvi. Bolo ich neúrekom. Bronzovú Janského plaketu za 10-násobné darovanie získalo 270 darcov, striebornú za 20 odberov 105 darcov, zlatú u žien za 30 a u mužov za 40 darovaní dostalo 37 darcov. Diamantovú Janského plaketu za 60 odberov u žien a 80 u mužov odovzdali šiestim darcom (na foto dole): Štefanovi Dlugošovi a Marcelovi Mitzovi z Popradu, Jozefovi Ambrozovi z Gánoviec, Milanovi Jabrockému zo Spišskej Starej Vsi, Miroslavovi Kovácsovi zo Svitu a Stanislavovi Pitoňákovi z Kežmarku. Najvyššie ocenenie Medailu profesora MUDr. Jána Kňazovického si prevzal František Novák z Popradu - Matejoviec za viac ako stonásobné darovanie krvi.
F. Novák, ktorý pracuje ako majster v Podtatranskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, má za sebou 102 odberov. Povedal: „Krv som začal darovať po vojenčine v roku 1978. Je to už pre mňa určitý pevný zvyk. Mám krvnú skupinu 0 RH faktor negatívny, takže môžem darovať každému.“ Darcovstvom prejavuje svoj postoj k životu a zdraviu, lebo vie, že sú najvzácnejšie. Daroval krv aj vtedy, keď ju jeho svokor potreboval po operácii kĺbu a aj on sám spoznal jej potrebu, keď bol na dvoch operáciách.
I Popradčan Štefan Dlugoš (na foto tretí sprava) berie darcovstvo ako svoje poslanie a chce v ňom pokračovať. Krv daroval už 82- krát a „vyslúžil“ si tak diamantovú Janského plaketu. Povedal: „Začal som darovať pred dvadsiatimi rokmi a v podstate náhodou - oslovil ma inzerát na internete, že potrebujú krv. Na popradskú „transfúzku“ chodím pravidelne štyrikrát ročne, nemám žiadne problémy, prospieva mi to a som vlastne pod zdravotným dozorom. Je tam skutočne veľmi príjemný personál a prostredie. Pamätám si ešte starú transfúznu stanicu, dnes je po rekonštrukcii, a je to pokrok oproti minulosti.“ Vychoval si už aj nasledovníčku - dcéru, ale krv chodí darovať takisto jeho brat i spolupracovníci.
Ďalší „diamantový“ Popradčan Marcel Mitz (na foto druhý zľava), ktorý daroval krv 80-krát, prezradil, že k darcovstvu ho priviedol kolega ešte vo Vagónke a vydržalo mu dodnes: „Je to už taký rituál, veď niekedy sa tak liečilo, že sa púšťalo žilou a vytvorila sa nová krv. Telo si pýta, že by bolo treba ísť darovať krv. Som rád, že dnes už aj syn ide v mojich šľapajach a verím, že keď iní vidia dlhoročných darcov, možno sme pre nich vzory a darcovstvo ich osloví.“ Nikdy nerozmýšľal nad tým, koľkým ľuďom zachránil život, ani to nerobil pre pocty. Tešilo ho však, že spolupracovníci vo Vagónke aj na daňovom úrade ho podporovali a nadriadení mu vychádzali v ústrety.
Vedúci lekár Národnej transfúznej služby v Poprade MUDr. Pavel Repovský vyjadril darcom vďačnosť a podotkol: „Som rád, že každým rokom máme viac odberov a krvou našich darcov pomáhame tiež v krajskom a hlavnom meste. Teraz prebiehala Študentská kvapka krvi, mali sme vyše 1500 odberov a získali sme 180 prvodarcov. Tohto roku celkovo dosiahneme pravdepodobne 9 tisíc odberov, ale ešte máme celý mesiac pred sebou.“ P. Repovského teší, že darcovia majú „ľudskosť v krvi“, vedia pochopiť, keď ich pozývajú alebo absolvujú za nimi mobilné výjazdy, a prídu. Najbližšie chystajú Mikulášsku a Vianočnú kvapku krvi.
Ku gratuláciám pridal slová uznania i predseda ÚS SČK v Poprade Ladislav Moravčík: „Červený kríž je medzinárodnou organizáciou, ktorá združuje štáty z celého sveta a prezentuje humanitárne myšlienky. U nás sa dá humanita určite najviac dokázať darcovstvom krvi. Darcovia si zaslúžia obdiv a úctu, za to, že svojou krvou zachraňujú zdravie a životy.“ Slová poďakovania vyslovili takisto mnohí starostovia, ktorí na slávnosť SČK prišli, za mesto Poprad viceprimátor Igor Wzoš.