Noviny Poprad č. 47 zo dňa 5. 12. 2018, ročník XXIX

Dnes je štvrtok, 13. 12. 2018 | meniny má Lucia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 48. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 12. decembra 2018, si môžete prečítať:

* O čom rokoval primátor Popradu s ministerkou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR?

* Aký je program Tradičného vianočného jarmoku v Poprade?

* Aký zaujímavý projekt realizovali v ZŠ s MŠ na Komenského ulici?

* Aký bol EkoMikuláš v ZŠ na Letnej ulici?

* Čím upúta výstava fotografa Roba Kočana?

* Ako postupuje popradský (f)ITcubator?

* Čo povedala Lucie Bílá na svojom popradskom koncerte?

* Prišli už do Popradu koledníci?

* Čím pomohli záchranné zložky svojmu kolegovi?

* Ako si poradili popradské basketbalistky s ďalším favoritom?

* V čom sa ukázali majstrami kamzíci? a ďalšie.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Slovenka spevom zachováva slovenské ľudové tradície

Zachovávanie ľudových tradícií majú na zreteli členky ženskej speváckej skupiny Slovenka, ktorá pôsobí pri Miestnom odbore Matice slovenskej v Poprade. Vznikli vo vianočnom čase pred desiatimi rokmi a pôvodné členky interpretovali iba piesne z Východnej, Važca a Štrby, odkiaľ sú rodáčky. Postupne s príchodom členiek z Popradu však do repertoáru pridávali i pesničky z regiónu Spiša.
Pri príležitosti 10. výročia svojho založenia sa Slovenka stretla so svojimi priaznivcami a hosťami minulú nedeľu v Tatranskej galérii. Mohli spomínať na veľké množstvo vystúpení pri príležitostí výstav a podujatí v Podtatranskej knižnici, Podtatranskom múzeu v Poprade, Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku či múzeu v Liptovskom Mikuláši, ako aj na rôznych ďalších podujatiach pre seniorov, jubilantov a ďalších. Obľúbené je ich vianočné pásmo, s ktorým účinkovali aj na vianočných stretnutiach na onkológii či pre deti v liečebnom ústave v Dolnom Smokovci a inde.
Prvou vedúcou skupiny bola Anna Kráľová, v súčasnosti Slovenku vedie Anna Brutvanová. Dnes skupinu tvoria okrem A. Brutvanovej Lucia Brutvanová, Viera Ilavská, Viera Mačuteková a Mária Lenková. M. Lenková za všetky zaspomínala: „Kým vznikla Slovenka, sprevádzali sme spevom rôzne akcie. Na Vianoce 2008 sme sa zišli v popradskej Matici a dohodli sme sa na založení speváckej skupiny Slovenka. Repertoár sme si vytvárali postupne, máme naozaj veľa piesní. Hanka Brutvanová zostavuje vystúpenia, ale spolu sa navzájom dopĺňame. Na desiate výročie sme sa rozhodli vystúpiť všetky, ktoré sme spoločne začínali a predviesť čepčenie nevesty. Ide o ozaj krásne pásmo, ktoré má úspech na každej svadobnej veselici.“
Ľudmila Hrehorčáková z MO MS v Poprade podčiarkla: „Ľudové umenie v plnosti svojej duchovnej a materiálnej kultúry je nezvratným znakom našej pôvodnosti. Je v ňom priam dejinný dôkaz našej slovenskosti. Teší nás, že ženská spevácka skupina Slovenka uchováva kultúrne dedičstvo svojich rodákov. Z vyznania spoluzakladateľky Slovenky Anny Kráľovej citujem: „Nech mocný Kriváň drží stráž nad nami...“ Zakladateľky sa od začiatku prihlásili k ľudovej kultúre svojich predchodcov pôvodnými pesničkami aj hlasovým prejavom typickým pre našu oblasť, rovnako aj uchovávaním krojov ako tvorkyne krojovaných bábik - Mária Lenková a Anna Kráľová. Skupina, ktorá počas desiatich rokov prešla obmenou speváčok, si verne uchováva pôvodné piesne. Ako kolektívny člen MS v Poprade účinkovali na desiatkach podujatí a odovzdávajú kultúrny odkaz školám aj Popradčanom, ale aj širšie Podtatrancom.“ Matica poďakovala jubilujúcej Slovenke za kultúrny prínos, lásku k piesni a nezištné nasadenie a zaželala nádejné pokračovanie v jej pôsobení.