Noviny Poprad č. 47 zo dňa 5. 12. 2018, ročník XXIX

Dnes je štvrtok, 13. 12. 2018 | meniny má Lucia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 48. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 12. decembra 2018, si môžete prečítať:

* O čom rokoval primátor Popradu s ministerkou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR?

* Aký je program Tradičného vianočného jarmoku v Poprade?

* Aký zaujímavý projekt realizovali v ZŠ s MŠ na Komenského ulici?

* Aký bol EkoMikuláš v ZŠ na Letnej ulici?

* Čím upúta výstava fotografa Roba Kočana?

* Ako postupuje popradský (f)ITcubator?

* Čo povedala Lucie Bílá na svojom popradskom koncerte?

* Prišli už do Popradu koledníci?

* Čím pomohli záchranné zložky svojmu kolegovi?

* Ako si poradili popradské basketbalistky s ďalším favoritom?

* V čom sa ukázali majstrami kamzíci? a ďalšie.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Záchranári sa školili s novým resuscitačným prístrojom

V minulých dňoch prebiehalo v stredisku leteckých záchranárov v Poprade školenie posádok na použitie automatického resuscitačného prístroja Easy Pulse (Schiller). Do medicínskej výbavy leteckých záchranárov pribudli prvé dva prístroje v stredisku v Poprade a v Žiline v septembri 2018 aj napriek tomu, že nie sú súčasťou povinnej medicínskej výbavy vrtuľníka. Prví záchranári boli výrobcom zaškolení hneď na úvod, ostatní sa v rámci prípravy na zimnú sezónu oboznamujú s použitím prístroja na týchto školeniach.
Automatický resuscitačný prístroj sa používa v prípade náhlej zástavy srdca, kde sa vyžadujú okamžité kompresie hrudníka. „Kontinuálne stláčanie hrudníka je počas evakuácie pacienta z náročného exponovaného terénu a následného leteckého transportu takmer nemožné,“ uviedla MUDr. Križalkovičová, lekárka VZZS. „Nielenže je to fyzicky náročné, ale súbežne so stláčaním hrudníka je potrebné vykonávať aj ďalšie činnosti, ako napríklad zabezpečiť dýchanie pacienta a podobne. Toto zariadenie dokáže vykonávať kompresie hrudníka v konzistentnej rýchlosti a hĺbke bez prerušenia, a to v akejkoľvek situácii bez ohľadu na okolité podmienky. Váha tohto zariadenia je iba 3,5 kg a na jeho obsluhu stačí len jedna osoba,“ vysvetlila lekárka.
Automatický resuscitačný prístroj Easy Pulse otvára úplne nové možnosti a zvyšuje úroveň poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti v urgentnej medicíne. V mnohých prípadoch dokáže výrazne zvýšiť šance na prežitie pacientov so zástavou srdca, kedy každá minúta, či dokonca sekunda na záchranu, má hodnotu ľudského života.