Noviny Poprad č. 47 zo dňa 5. 12. 2018, ročník XXIX

Dnes je štvrtok, 13. 12. 2018 | meniny má Lucia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 48. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 12. decembra 2018, si môžete prečítať:

* O čom rokoval primátor Popradu s ministerkou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR?

* Aký je program Tradičného vianočného jarmoku v Poprade?

* Aký zaujímavý projekt realizovali v ZŠ s MŠ na Komenského ulici?

* Aký bol EkoMikuláš v ZŠ na Letnej ulici?

* Čím upúta výstava fotografa Roba Kočana?

* Ako postupuje popradský (f)ITcubator?

* Čo povedala Lucie Bílá na svojom popradskom koncerte?

* Prišli už do Popradu koledníci?

* Čím pomohli záchranné zložky svojmu kolegovi?

* Ako si poradili popradské basketbalistky s ďalším favoritom?

* V čom sa ukázali majstrami kamzíci? a ďalšie.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Popradskí gymnazisti hviezdili vo fyzike

Piati študenti z Gymnázia na Kukučínovej ulici v Poprade sa nedávno zúčastnili medzinárodnej súťaže Fyzikálny náboj 2018 a v konkurencii 92 družstiev zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a Ruska boli v kategórii Junior najlepší.
Súťaž sa konala súbežne vo všetkých piatich krajinách, na Slovensku súťažilo 40 tímov v Bratislave a v Košiciach. V metropole východu sa podarilo popradskému družstvu vyriešiť za 120 minút 19 príkladov rozvíjajúcich fyzikálne myslenie. „Poväčšine sme sa držali na popredných miestach v rámci Košického kraja, ale nakoniec sme zistili, že sme prví aj v rámci medzinárodného kola. Táto súťaž bola hlavne o fyzike, ale po dosadení vzorcov bola potrebná aj matematika, aby to všetko číselne sedelo,“ povedal jediný prvák v tíme popradských „starogymplákov“ Ján Findra (na foto vľavo). Jeho „parťáci“ boli štyria druháci. „Fyzika a matematika sú mojím koníčkom a veľmi ma bavia. Veľmi rád sa takýchto súťaží zúčastňujem a teší ma, že to takto dopadlo,“ uviedol Pavol Šimkovič (na foto vpravo). „Všetci sme si zobrali prvý príklad, ktorý prišiel pod ruku, a keď sme ho nezvládli, tak sme si ho medzi sebou posúvali ďalej. Malo to byť vystupňované od najjednoduchších príkladov po najťažšie, ale boli tam aj výnimky,“ opísal Štefan Slavkovský (na foto druhý zľava). Jediným dievčaťom v tíme bola Katarína Vosovičová (na foto druhá sprava). „V tímoch sa objavovali aj iné dievčatá, ale všeobecne fyzika nie je medzi dievčatami obľúbená. Mňa to však baví už od základnej školy a nielen fyzika, ale aj matematika a chémia. Táto súťaž nám vyšla nad očakávania. Boli sme aj na matematickom náboji, ale tam to tak dobre nedopadlo,“ priznala. Piatym do partie bol Samuel Zaťura, ktorý však nezaháľal a počas našich spoločných rozhovorov absolvoval ďalšiu vedomostnú súťaž a v škole chýbal. Družstvo popradských víťazov viedol a pripravoval učiteľ fyziky Anton Lukáč (na foto v strede). „Je to veľký úspech pre naše gymnázium, ale hlavne obrovský úspech pre našich žiakov. Ja ako učiteľ som na nich hrdý a blahoželám im k víťazstvu. Samotná príprava spočívala v tom, že žiaci preberali učivo aj nad rámec toho, čo sa bežne učia na hodinách. Navštevujú dokonca aj fyzikálny krúžok,“ dodal.