Noviny Poprad č. 47 zo dňa 5. 12. 2018, ročník XXIX

Dnes je štvrtok, 13. 12. 2018 | meniny má Lucia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 48. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 12. decembra 2018, si môžete prečítať:

* O čom rokoval primátor Popradu s ministerkou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR?

* Aký je program Tradičného vianočného jarmoku v Poprade?

* Aký zaujímavý projekt realizovali v ZŠ s MŠ na Komenského ulici?

* Aký bol EkoMikuláš v ZŠ na Letnej ulici?

* Čím upúta výstava fotografa Roba Kočana?

* Ako postupuje popradský (f)ITcubator?

* Čo povedala Lucie Bílá na svojom popradskom koncerte?

* Prišli už do Popradu koledníci?

* Čím pomohli záchranné zložky svojmu kolegovi?

* Ako si poradili popradské basketbalistky s ďalším favoritom?

* V čom sa ukázali majstrami kamzíci? a ďalšie.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Popradské Vianoce sa začnú v nedeľu zapálením sviece aj Putujúcim Mikulášom

Vianoce v Poprade budú už tradične v znamení bohatého kultúrneho programu podujatí festivalu POPRADSKÉ VIANOCE 2018, ktorý pripravilo mesto Poprad v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Vysoké Tatry.
Počas viac ako 50 podujatí sa predstavia účinkujúci z celého Slovenska i zahraničia. Program sa začne v nedeľu 2. decembra 2018 o 18. hod. zapálením prvej sviečky na adventnom venci na Námestí sv. Egídia a otvorením Adventného mestečka. Slávnosť, ktorej súčasťou bude požehnanie adventného venca, spestrí Dychová hudba Tatramat Matejovce. Hudobníci sa následne presunú na vežu Kostola sv. Egídia - po vežovom koncerte sa rozsvieti aj prvé adventné svetlo na tejto popradskej dominante.
V ten istý deň o 10.15 hod. sa na Námestí sv. Egídia v Kostole sv. Trojice uskutoční poeticko- -hudobný program popradských umelcov BIELA USPÁ- VANKA, v ktorom okrem skladieb slovenských a svetových autorov zaznejú aj ľudové skladby v netradičných úpravách. Koncert doplní poetické slovo s textami z diela „Prorok“, ktoré umocnia atmosféru adventného obdobia.
Ďalšou dôležitou udalosťou bude PRÍCHOD MIKULÁŠA. Ten najprv 2. decembra ako PUTUJÚCI MIKULÁŠ zavíta do jednotlivých častí mesta, aby sa následne - 5. decembra o 17. hod. - stretol so všetkými popradskými deťmi na Námestí sv. Egídia a spoločne rozsvietili vianočnú výzdobu mesta Poprad. Okrem rozsvietenia vianočnej výzdoby sa deti môžu tešiť aj na fotoateliéry, pyromuzikálny ohňostroj a sladké mikulášske darčeky. Mikulášsky koncert v Kostole sv. Egídia, ktorý sa uskutoční 6. decembra, spojí na jednom mieste vystúpenia Pawla Pasternaka (organ), husľový orchester Terezy Novotnej a jej detí a Zulfizar Zázrivej.
XVI. TRADIČNÝ VIANOČNÝ JARMOK na Námestí sv. Egídia v Poprade bude od 14. do 16. decembra. Množstvo remeselníkov, bohatý sprievodný program (koncerty, pravá dedinská zabíjačka, púšťanie balónov), atrakcie pre malých i veľkých, to všetko spolu s výnimočnou vianočnou výzdobou vytvorí jedinečnú atmosféru jednej z najkrajších vianočných udalostí v krajine. Vymeniť svoju hračku s kamarátom alebo darovať hračku pod vianočný stromček môžu deti s rodičmi v Dome kultúry na MALEJ DETSKEJ BURZE HRAČIEK A ROZPRÁVKOVÝCH KNÍH, ktorá sa uskutoční 23. decembra o 11. hod. POPRADSKÉ VIANOCE budú už tradične aj na ľade. Bez ohľadu na počasie a prevádzku otvorených ľadových plôch budú mať Popradčania možnosť 25. a 31.decembra vždy od 15. do 17. hod. korčuľovať na Zimnom štadióne mesta Poprad.
Veľkú tradíciu má v Poprade aj ŽIVÝ BETLEHEM, ktorý POPRADSKÉ VIANOCE spestrí 25.decembra o 18. hod. Herci z divadla v Spišskej Novej Vsi svojím biblickým príbehom so živými zvieratkami potešia v čase Vianoc malých aj veľkých divákov.
Počas Vianoc sa v Poprade nezabúda ani na opustené psíky. V utorok 27. decembra sa v Mestskom útulku pre túlavé a opustené psy uskutoční podujatie VIANOCE A OPUSTENÉ PSÍKY, počas ktorého môžu ľudia s dobrým srdcom prísť vyvenčiť psíkov a priniesť im darčeky pod vianočný stromček.
Celý program POPRADSKÝCH VIANOC je popretkávaný výnimočnými koncertmi. Okrem tých adventných (2., 9.,16.,23. decembra) v podaní DH Tatramat a DH Popradčanka, ktoré sa uskutočnia vždy na veži kostola, sa v Poprade predstavia aj: Pavol Hammel a Prúdy (3.12.), Lucie Bílá (7.12.), ZUŠ na Letnej ulici (9.12.), Backwords (13.12.), Duchoňovci (14.12.), veľčianske cirkevné spevokoly, žiaci Základnej školy s materskou školou A. W. Scherfela v Poprade - Veľkej so sólistom opery SND Ivanom Ožvátom na koncerte pod názvom Posolstvo Vianoc (16.12.), ZUŠ Štefánikova - v programe Vianoce so zatvorenými očami (19.12.), Kristína (21.12.), DH Popradčanka (24.12.), spevácky zbor Laudamus (26.12) a sláčikové kvarteto Ad Gloriam Dei (5.1.) a La Speranza (6.1.) na Novoročných trojkráľových koncertoch. Podrobný program uvádzame na plagáte na 12. str.
Špeciálny program pripravili na čas Vianoc aj Tatranská galéria, Podtatranské múzeum či Kino Tatran. Kompletný program festivalu Popradské Vianoce dostanú Popradčania už v najbližších dňoch do svojich schránok a nájdu ho aj na webovom sídle mesta Poprad, na www. visitpoprad.sk, ako aj v bezplatnej mobilnej aplikácii Poprad dostupnej na stiahnutie pre operačné systémy iOS a Android.