Noviny Poprad č. 47 zo dňa 5. 12. 2018, ročník XXIX

Dnes je štvrtok, 13. 12. 2018 | meniny má Lucia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 48. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 12. decembra 2018, si môžete prečítať:

* O čom rokoval primátor Popradu s ministerkou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR?

* Aký je program Tradičného vianočného jarmoku v Poprade?

* Aký zaujímavý projekt realizovali v ZŠ s MŠ na Komenského ulici?

* Aký bol EkoMikuláš v ZŠ na Letnej ulici?

* Čím upúta výstava fotografa Roba Kočana?

* Ako postupuje popradský (f)ITcubator?

* Čo povedala Lucie Bílá na svojom popradskom koncerte?

* Prišli už do Popradu koledníci?

* Čím pomohli záchranné zložky svojmu kolegovi?

* Ako si poradili popradské basketbalistky s ďalším favoritom?

* V čom sa ukázali majstrami kamzíci? a ďalšie.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Popradskí piataci boli pri testoch dobre naladení

Minulý týždeň v stredu sa aj popradskí piataci potili pri celoplošnom Testovaní 5. To neobišlo ani žiakov zo ZŠ s MŠ na Tajovského ulici v Poprade, ktorí hlavne v prestávke medzi testom z matematiky a slovenského jazyka hýrili optimizmom.
Každá škola sa na Testovanie 5 pripravovala po svojom. V ZŠ s MŠ na Tajovského ulici v Poprade vsadili na skúšobné testy elektronickou formou. „Každé testovanie je pre žiakov stresujúce, ale snažíme sa im to spríjemniť ako sa len dá. Žiaci sa pripravovali formou E-Testovania online na počítači, ale písali aj rôzne testy z minulých rokov počas doučovania. Testovaní boli všetci žiaci, okrem tých z mentálnou retardáciou. Testom teda prešli aj žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími problémami. Aj v našej škole máme jednu žiačku so zrakovým postihom, ktorá mala špeciálne upravený test so zväčšenými písmenami a pri sebe mala dozor s asistentkou. Žiaci, ktorí v škole chýbali, náhradné testovanie neabsolvujú,“ uviedla riaditeľka ZŠ s MŠ na Tajovského ulici v Poprade Renáta Vlčková a dodala: „Na testovanie sú rôzne názory. Treba si ale uvedomiť, že v školách sú rôzni žiaci s rôznymi problémami a individuálnym prístupom. Takých žiakov ani neskúšame písomnou formou, ale len ústne a tým pádom práve títo žiaci v takomto testovaní zlyhávajú.“
Cieľom testovania je získať objektívne informácie o výkone žiakov pri vstupe do druhého stupňa ZŠ a poskytnúť školám i širokej verejnosti spätnú väzbu a komplexnejší obraz o vedomostiach a zručnostiach žiakov z testovaných predmetov. „Na základe výsledkov je možné nastaviť výučbu v druhom stupni tak, aby boli žiaci dostatočne pripravení na prechod na stredné školy. Naše školy v testovaní dosahujú pravidelne dobré výsledky. Minulý rok sme boli všeobecne nad celoslovenským priemerom. Najlepšie obstála SŠ Letná, za ňou ZŠ Francisciho a potom aj ZŠ A. V. Scherfela vo Veľkej,“ povedala vedúca odboru školstva, mládeže a športu MsÚ v Poprade Edita Pilárová.
Piataci z Tajovského ulice boli počas testovania dobre naladení. „Nebolo to nič ťažké. Uvidíme, aké budú výsledky. Nepripravoval som sa nijako špeciálne, bral som to úplne normálne,“ priznal Daniel Dutko.
„Dôležité je pripravovať sa zodpovedne celé štyri roky, aby sme to v týchto testoch len zopakovali. Písali sme predtým tri cvičné testy a skúšali sme aj E-Testovanie, ktoré bolo bez stresu,“ pokračoval Peter Dovala. „Myslím, že som to zvládla dobre. Mám celkom dobré známky, tak som sa nebála. Lepšie mi však ide slovenský jazyk,“ doplnila Olívia Klasová.
Elektronickou formou budú výsledky testovania rozposielané do škôl v decembri, výsledkové listy žiakov a škôl budú k dispozícii v januári 2019.