Noviny Poprad č. 32 zo dňa 21. 8. 2019, ročník XXX

Dnes je pondelok, 26. 8. 2019 | meniny má Samuel

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 32. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 21. augusta 2019 si môžete prečítať:

* Ako oslavujú hasiči svoje výročia?

* Kde budeme spomínať na SNP?

* Prečo treba budúcich škôlkárov na nové zážitky pripraviť?

* Čo prinesie začiatok nového školského roka?

* S čím sa pri každodennej službe občanom stretávajú pracovníci červeného kríža?

* Je úroda pod Tatrami kvalitná?

* Aká bude rozlúčka s hokejovou legendou?

* Kto, s kým a kedy na Tatranskom pohári?

* Ako sa darilo futbalistom, či futbalistkám?

* Ktorým dielam v múzeu vdýchli nový život? a ďalšie.

V tomto vydaní nájdete aj novú súťaž o knihu popradskej autorky Gréty Fábryovej, Spoločenskú kroniku, horoskop, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

POZOR: Redakcia novín Poprad oznamuje čitateľom, že v stredu 28. augusta noviny Poprad nevyjdú. Dôvodom je štátny sviatok Výročie SNP, ktorý bude vo štvrtok 29. augusta. Najbližšie vyjdú ako dvojčíslo v stredu 4. septembra 2019.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Jedinečný umelecký projekt z textilu

V Tatranskej galérii 1. februára otvorili unikátnu textilnú výstavu. Koná sa v piatich mestách krajín V4 pod záštitou ministrov kultúry týchto krajín. Výstava prebieha v trojročných cykloch a v tomto roku sa uskutočňuje jej piaty ročník.
Výstava TEXTILE ART OF TODAY je medzinárodným výtvarným projektom. Od iných svetových textilných výstav sa odlišuje tým, že má päť reinštalácií vo významných európskych galériách.
Riaditeľka TG Anna Ondrušeková uviedla: „Vystavené diela si vyžadujú variabilný a rozsiahly priestor. Textilné výtvory si teda našli cestu do Tatranskej galérie a do bratislavskej Danubiany.“
Riaditeľ tohto podujatia výtvarník Andrej Augustín dodal: „Textilné diela nie sú len visiacimi tapisériami, prístup k tvorbe je oveľa voľnejší, je to o slobode vyjadrenia a o nových myšlienkach.“
Cieľom projektu je priblížiť návštevníkom textil ako modernú, dynamickú disciplínu, ktorá prekračuje hranice klasického vnímania textilného umenia.
Kurátorská porota vybrala z 1000 prihlásených diel 121 najlepších od autorov z 50-tich krajín sveta. Medzi najlepších v 400-člennej konkurencii sa prebojovali aj dve Slovenky (Martina Chudá, Lucia Seppová).
Na výstave mala svetovú premiéru aj novinka, pod názvom Virtuálny vesmír, ktorý unikátnym spôsobom prezentuje textilné diela. Návštevník sa môže teleportovať na umeleckú planétu. Môže virtuálne vstúpiť do stredu umeleckého diela a pohybovať sa v ňom.
V Tatranskej galérii bude táto výstava do 14. marca 2019, potom pokračuje do Česka, Poľska a Maďarska.