Noviny Poprad č. 5 zo dňa 6. 2. 2019, ročník XXX

Dnes je pondelok, 18. 2. 2019 | meniny má Jaromír

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 6. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 13. februára 2019, si môžete prečítať:

* Kto dostal titul Najlepší športovec mesta za rok 2018?

* O čom hovoril primátor mesta Anton Danko s predstaviteľmi cirkví v Poprade?

* Prečo treba zatvárať kontajnery po vysypaní smetí?

* Sú už deti z Materskej školy na Podtatranskej ul. vo svojich priestoroch po havarijnej situácii?

* Prečo je zákaz návštev v popradskej nemocnici?

* S akým projektom uspelo mesto v oblasti opatrovateľskej služby?

* Rozprávame sa o genealógii s vedúcou ŠA Prešov, pracoviska Archív Poprad Boženou Malovcovou

* Aké mäsožravé rastliny rastú v popradskom rašelinisku?

* Čo stvárajú vandali?

* Aký program pripravilo Centrum voľného času v Poprade počas jarných prázdnin?

* Kde v Poprade vznikne nová stredná športová škola?

* Kto zvíťazil v medzinárodnom hokejovom turnaji piatakov O pohár riaditeľky ZŠ s MŠ v Spišskej Sobote? a ďalšie.

Súťažte o vstupenky na koncert Cigánskych Diablov a skupiny Desmod v Poprade!

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Do galérie tohto roku príde terakotová armáda

Ročne 20-25 výstav, vlani vyše 18 tisíc návštevníkov, v depozite približne 3 tisíc diel - to sú len čriepky z faktov o Tatranskej galérii v Poprade. Uplynulo už desať rokov, čo sa presťahovala do zrekonštruovaných priestorov bývalej parnej elektrárne na Hviezdoslavovej ulici. Tento unikátny objekt galérii umožnil jedinečné projekty, ktoré do Popradu lákajú priaznivcov umenia zo široka-ďaleka. Vďaka tomu boli najmä posledné roky pre TG, ktorá vznikla v roku 1960, mimoriadne plodné. Okrem hlavného objektu majú ešte aj dve pobočky - Galériu Ferdinanda Katonu v Sp. Starej Vsi a Vilu Flóra v St. Smokovci.
„Každý rok sa snažíme výstavný plán koncipovať tak, aby sme zaujali návštevníkov rôznych vekových kategórií a záujmov. V našej galérii vystavujú nielen domáci umelci z nášho regiónu, ale aj celoslovenského významu a prezentujeme i diela celosvetovo známych umelcov,“ zhrnula riaditeľka TG Anna Ondrušeková. Spomenula niektoré významné projekty ako bol 2. ročník sympózia RecyklArt, tvorba Miroslava Cipára s edukatívnym projektom určeným deťom v rámci už dvadsaťročných Hier s umením, z domácich umelcov výstavu Roba Kočana. Za umeleckú lahôdku s veľmi dobrou návštevnosťou označila výstavu obrazov Francisca Goyu, ale aj súčasných slovenských moderných umelcov ako Viktora Freša, Daniela Szalaia a ďalších. O úspešnosti TG svedčí zvyšujúca sa návštevnosť, ktorá bola pred viac ako desiatimi rokmi 7 tisíc návštevníkov, kým v posledných rokoch sa vyšplhala už aj ku 20 tisícom. Riaditeľka podotkla, že si vysnívali, aby bol priestor elektrárne multikultúrne použiteľný popri výstavách takisto na dobrú hudbu. Skvelé koncerty nechýbali ani vlani a začali i ojedinelý projekt na Slovensku pod názvom Nová hudba, na ktorý získali peniaze z Fondu na podporu umenia. Vďaka nemu prišli do galérie špičkoví súčasní hudobníci. V portfóliu TG figurovali tiež odborné prednášky, besedy, tvorivé dielne... „S veľkou odozvou sa stretla prednáška Dušana Burana k obrazu popradskej madony z Kostola sv. Egídia, ktorý má 530 rokov. Aspoň na krátku dobu sa originál diela vrátil zo Slovenskej národnej galérie do Popradu. Vznikla taká dobrá konštelácia okolností, že sme zároveň získali mladého reštaurátora ochotného pracovať na replike - vernej kópii tohto obrazu, ktorú chceme opätovne umiestniť do kostola,“ poznamenala riaditeľka. Do činnosti galérie sa zaradila i vedecko-výskumná a publikačná činnosť vrátane vydávania katalógov k výstavám. Koncom uplynulého roka TG tiež sprístupnila svoju stálu expozíciu prostredníctvom novej mobilnej aplikácie, čo bola veľmi náročná práca celého galerijného tímu. Aj takýmito novými modernými prostriedkami chcú propagovať umenie a svoju inštitúciu.
Rozširujú i svoje zbierkové fondy. Vlani zakúpili z prostriedkov grantu z Fondu na podporu umenia zaujímavú akvizíciu - skicár od Andora Borutha známeho portrétistu a maliara Tatier. Prešovský samosprávny kraj prispel TG na nákup diel v minulom roku sumou takmer 20 tisíc eur.
TG začala tohtoročnú výstavnú sezónu minulý piatok medzinárodným trienále textilu. Veľkým prekvapením pre návštevníkov bude v letnej sezóne výstava verných kópií terakotovej armády z Číny, ktorá sa považuje za ďalší z divov sveta. „Tento rok bude veľmi príťažlivý pre ktoréhokoľvek návštevníka, ale ešte príťažlivejší bude rok 2020, kedy si pripomenieme 60. výročie založenia galérie. Už na konci tohto roka si chceme výstavou Ľuba Stacha pripomenúť otvorenie galérie v Elektrárni z roku 1993. Vtedy zaujímavým spôsobom nafotil surové priestory tohto objektu a výtvarne ich dotvoril. Táto inštalácia bude pripomenutím, ako sa budova zmenila,“ dodala A. Ondrušeková.