Noviny Poprad č. 43 zo dňa 7. 11. 2018, ročník XXIX

Dnes je streda, 14. 11. 2018 | meniny má Irma

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 44. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 14. novembra 2018 si môžete prečítať:

* S akým pocitom prijal svoje zvolenie za nového primátora Popradu Anton Danko?

* Kto zasadne do mestského zastupiteľstva ako noví poslanci?

* Koho zvolili za starostov a primátorov v Popradskom okrese?

* Kde si môžete pozrieť originál obrazu Madona s anjelmi z Popradu?

* Ako si pripomenuli koniec 1. svetovej vojny v Spišskej Sobote?

* Kde vypustili balón šťastia?

* Aký bude cyklistický chodník od mestského úradu až po akvapark?

* Aké interpelácie predložili poslanci na októbrovom mestskom zastupiteľstve?

* Aké zaujímavé výstavy sú v Scherfelovom dome a v oddelení umenia Podtatranskej knižnice v Spišskej Sobote?

* Jeseň majú za sebou druholigisti i juniori, basketbalistky zdolali Slovan, aké boli preteky pre psov v Obedience a ďalšie správy zo športu.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Testovali pohybovú zdatnosť prvákov

V minulom týždni sa aj popradské školy pustili do celoplošného testovania pohybových zdatností žiakov prvého ročníka, ktoré spustilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.
„Na testovanie bol určený termín do konca októbra. Štát nastavil program, kde môžu školy už od pondelka 22. októbra výsledky testovania nahadzovať. Chce výsledky použiť na to, aby vedel, akú má generáciu a v prípade mimoriadnych talentov dať možnosť uchádzať sa o šport, na ktorý majú deti predpoklady. Podobne si viem predstaviť aj testovanie vo vedomostnej oblasti, aby sa deti posúvali v tom, v čom vynikajú,“ vyjadrila svoj postoj k testovaniu vedúca odboru školstva, mládeže a športu MsÚ v Poprade Edita Pilárová.
Testovanie neobišlo ani školy, ktoré sú zamerané na športové triedy. V ZŠ s MŠ na Komenského ulici dokonca v tomto školskom roku zaviedli pre prvákov aj nový predmet s názvom Pohybová príprava žiakov. „Pri prvákoch je predpoklad, že tieto deti sa ešte nevenujú pravidelnej športovej príprave a vplyv sociálneho prostredia na rozvoj pohybových predpokladov je minimálny. V minulom roku prebiehali zaškolenia pedagógov, aby vedeli deti správne testovať,“ prezradila riaditeľka školy Monika Strnková. „Testová batéria sa skladá z deviatich disciplín - skok do diaľky z miesta, člnkový beh 4x10 metrov, výdrž v zhybe nadhmatom, zostava s tyčou, predklon, ľah - sed za minútu, hry na koordináciu ako vlajková naháňačka a podobne, ale aj metrový člnkový vytrvalostný beh na 20 metrov. Pre prvákov sú niektoré disciplíny veľmi náročné, ale túto aktivitu vítame. Veríme, že bude aj nejaká spätná väzba a že sa dozvieme, ako na tom deti výkonnostne sú,“ doplnil učiteľ telesnej výchovy Igor Krišanda.
Slovenskí prváci budú opakovane testovaní aj v treťom ročníku.