Noviny Poprad č. 43 zo dňa 7. 11. 2018, ročník XXIX

Dnes je streda, 14. 11. 2018 | meniny má Irma

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 44. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 14. novembra 2018 si môžete prečítať:

* S akým pocitom prijal svoje zvolenie za nového primátora Popradu Anton Danko?

* Kto zasadne do mestského zastupiteľstva ako noví poslanci?

* Koho zvolili za starostov a primátorov v Popradskom okrese?

* Kde si môžete pozrieť originál obrazu Madona s anjelmi z Popradu?

* Ako si pripomenuli koniec 1. svetovej vojny v Spišskej Sobote?

* Kde vypustili balón šťastia?

* Aký bude cyklistický chodník od mestského úradu až po akvapark?

* Aké interpelácie predložili poslanci na októbrovom mestskom zastupiteľstve?

* Aké zaujímavé výstavy sú v Scherfelovom dome a v oddelení umenia Podtatranskej knižnice v Spišskej Sobote?

* Jeseň majú za sebou druholigisti i juniori, basketbalistky zdolali Slovan, aké boli preteky pre psov v Obedience a ďalšie správy zo športu.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Zo zastupiteľstva

• Poslanci schválili uzavretie dohody o konzorciu týkajúcej sa projektu MAKING-City v rámci programu Horizont 2020, ktorý je zameraný na vývoj nových integrovaných stratégií zameraných na problém transformácie mestskej energetickej sústavy smerom k nízkouhlíkovým mestám a na proces prechodu na mestskú energiu. Projekt potrvá 5 rokov, je v ňom zapojených 34 partnerov a celkové náklady dosiahnu viac ako 20 mil. eur. Do projektu sa zapojí i mesto Poprad a získa 150 tisíc eur, ktoré budú v plnej výške hradené z programu Horizont 2020. Poslúžia najmä na personálne výdavky a ostatné náklady a mesto vďaka projektu získa okrem iného metodiku na podporu dlhodobého mestského plánovania zmeraného na adekvátnu energetickú transformáciu. Viceprimátor Popradu Anton Andráš ozrejmil: „Sme v pozícii učiacich sa a prichádzame do spoločnosti tých, ktorí sú pár krokov pred nami. Filozofia projektu je v tom, že sa budú vytvárať akési ostrovy energetickej samostatnosti. V Poprade sme vyčlenili 4 takéto ostrovy - zóna na sídlisku Západ, zóna MŠ Mládeže a Dostojevského, pri ZŠ Tajovského a budúce sídlisko Juh IV.“ Poprad sa zapojí ako jediné slovenské mesto.
• Na októbrovom mestskom zastupiteľstve sa poslanci oboznámili s informáciou o stave možnosti riešenia výstavby športovísk v areáli pri Aquacity. Vzali ju na vedomie a poverili primátora vstúpiť do rokovania so spoločnosťou Aquapark Poprad k príprave a spracovaniu zmluvy na výstavbu miestnej komunikácie vrátane mostov, chodníkov, parkovacích kapacít a komplexnej infraštruktúry. V tejto súvislosti vystúpil riaditeľ Aquaparku Richard Pichonský, ktorý predstavil zámery tejto spoločnosti: „Naša spoločnosť veľmi intenzívne rieši druhú etapu výstavby. Od mesta potrebujeme zadefinovať športové aktivity, ktoré sú pre neho strategické v danej lokalite. Pre nás je to futbal, hokej, plávanie a tenis.“ Otázna zostáva výstavba basketbalovej haly. Upozornil tiež na zložitú dopravnú situáciu, najmä parkovacie možnosti, ako aj prístupové cesty. Aquapark považuje za neprípustné riešiť rozvoj v jeho areáli nekoncepčne, bez pevných záruk a reálnych záväzkov zo strany svojho partnera - mesta Poprad. Preto žiada, aby vedenie mesta a poslanci určili priority rozvoja v danej lokalite.