Noviny Poprad č. 43 zo dňa 7. 11. 2018, ročník XXIX

Dnes je streda, 14. 11. 2018 | meniny má Irma

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 44. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 14. novembra 2018 si môžete prečítať:

* S akým pocitom prijal svoje zvolenie za nového primátora Popradu Anton Danko?

* Kto zasadne do mestského zastupiteľstva ako noví poslanci?

* Koho zvolili za starostov a primátorov v Popradskom okrese?

* Kde si môžete pozrieť originál obrazu Madona s anjelmi z Popradu?

* Ako si pripomenuli koniec 1. svetovej vojny v Spišskej Sobote?

* Kde vypustili balón šťastia?

* Aký bude cyklistický chodník od mestského úradu až po akvapark?

* Aké interpelácie predložili poslanci na októbrovom mestskom zastupiteľstve?

* Aké zaujímavé výstavy sú v Scherfelovom dome a v oddelení umenia Podtatranskej knižnice v Spišskej Sobote?

* Jeseň majú za sebou druholigisti i juniori, basketbalistky zdolali Slovan, aké boli preteky pre psov v Obedience a ďalšie správy zo športu.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Obrazy väčšinou odrážajú aj vnútro umelca

V Scherfelovom dome vo Veľkej bola v druhej polovici októbra finisáž autorskej výtvarnej výstavy umeleckých diel kreatívnej trojice a výber z tvorby autorov: Marcel Kupko & Matúš Kručay & Radoslav Mojžiš.
M. Kručay (na foto druhý zľava) vyštudoval Strednú školu úžitkového výtvarníctva v Kremnici, ale rád maľoval už od detstva. V súčasnosti sa venuje hlavne krajinomaľbe - Tatrám a tiež voľnej, abstraktnej maľbe. Rád používa akvarel a olej, pracuje tiež s akrylom a so striekacou pištoľou. Vonku v prírode vzniká obraz pod rukami tohto umelca od 20-tich minút do hodiny. Vystavoval na rôznych miestach na Slovensku, a dvakrát (2004, 2005) bola jeho výstava prezentovaná aj vo Viedni.
Od prírodných scenérií až po filozoficky ladené portréty. To je záber, ktorému sa venuje ďalší z vystavujúcich, M. Kupko (vľavo). Predmetom jeho skúmania je ľudská duša a ľudské bytie. Uviedol: „Príroda je najväčším učiteľom. Všetci sme jej súčasťou. Svojimi obrazmi by som chcel inšpirovať hlavne mladých vo význame kvality a hĺbky. Aby to platilo vo všetkom, čím sa zaoberajú a zabudli na povrchnosť.“ Ak je autor sám sebou, jeho rukopis je rozpoznateľný a čitateľný. Keď sa pozriete na kresby Jozefa Ladu, viete, kto je ich autorom. Keď vidíte obraz Rembrandta, a jeho tmavé farby, tiež nikto nemusí vysvetľovať, kto ho maľoval. Obrazy väčšinou odrážajú aj vnútro umelca.
M. Kupko obľubuje jemné štruktúry, ktoré dosiahne perokresbou. „Je to detailná práca. Okrem toho, tieto kontúry už z papiera nezoberiete späť, čo platí aj pri akvareli. Olejomaľba o chvíľu vyschne a dá sa premaľovať.“