Noviny Poprad č. 43 zo dňa 7. 11. 2018, ročník XXIX

Dnes je streda, 14. 11. 2018 | meniny má Irma

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 44. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 14. novembra 2018 si môžete prečítať:

* S akým pocitom prijal svoje zvolenie za nového primátora Popradu Anton Danko?

* Kto zasadne do mestského zastupiteľstva ako noví poslanci?

* Koho zvolili za starostov a primátorov v Popradskom okrese?

* Kde si môžete pozrieť originál obrazu Madona s anjelmi z Popradu?

* Ako si pripomenuli koniec 1. svetovej vojny v Spišskej Sobote?

* Kde vypustili balón šťastia?

* Aký bude cyklistický chodník od mestského úradu až po akvapark?

* Aké interpelácie predložili poslanci na októbrovom mestskom zastupiteľstve?

* Aké zaujímavé výstavy sú v Scherfelovom dome a v oddelení umenia Podtatranskej knižnice v Spišskej Sobote?

* Jeseň majú za sebou druholigisti i juniori, basketbalistky zdolali Slovan, aké boli preteky pre psov v Obedience a ďalšie správy zo športu.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Mal rád rodnú hrudu i pulz sveta

V Tatranskej galérii bol predminulý piatok večer venovaný najvýraznejšej osobnosti našich novodových dejín - M. R. Štefánikovi. Predstaviť tohto astronóma, vojenského letca, fotografa, diplomata, politika, vedca.. prišiel so svojou novou knihou Prebijem sa! ŠTEFÁNIK Muž železnej vôle známy slovenský spisovateľ Jozef Banáš.
Tento velikán bol malý, útly, chorľavý, statočný, energický, priebojný, pracovitý. Štefánik precestoval takmer celý svet. Za krátkych 39 rokov svojho života vykonal dosť, aby sa navždy zapísal do dejín. Bol osobnosťou hodnou pozornosti a úcty. Dokázal si získať dôveru medzi vzdelancami i prostými ľuďmi. Vedel ich nadchnúť a presvedčiť svojou otvorenosťou a úprimnosťou. Neustále kypel novými plánmi a podnetmi, pri ktorých uplatňoval hĺbku vedomostí a skúseností i spoločenský šarm. Napriek tomu celý život prežíval v nepohode. Väčšina ľudí je zdravá a občas ochorejú. Štefánikov normálny stav bola choroba a neustála bolesť žalúdka. Iba občas sa mu uľavilo.
J. Banáš povedal: „Štefánik - to bola tvrdá kopaničiarska nátura, ale veď Slovensko je z veľkej časti kopcovité. Bolo tam viac faktorov, ktoré z neho urobili to, čím bol, napr. jeho výchova vo veľmi národne uvedomelom prostredí. Aj jeho neustále zdravotné problémy. Človek, ktorý trpí, dokáže viac bojovať s nepriazňou, ako keď žije v komforte a všetko má. Preto sa dokázal, ako aj kniha hovorí - prebiť. Svoje utrpenie pretavil vo výzvy. Každý pád, ktorý zažil, bol predpokladom nového vzletu. To sú veľkí ľudia, ktorí neustále posilňujú seba aj svoje okolie..“
M. R. Štefánikovi, okrem iného aj hvezdárovi, sa podarilo zažiariť vo svetovej politike vo chvíli, keď sa rozhodovalo o novej konštelácii sveta a zanechať tam svoje nezmazateľné stopy. Na tohto významného muža občas z nedbalosti, občas z neúcty k pravde, zabúdame. Autor knihy J.Banáš uviedol: „Odkazom knihy je posilnenie sebadôvery Slovákov. Pokiaľ nebudeme vedomí samých seba, pokiaľ nebudeme milovať svoj národ, nemôžeme mať v úcte ani iné národy. Posunom môže byť každá kvapôčka, ktorá sa tu objaví o tomto veľkom mužovi nášho národa. Vyšli aj iné knihy a ak k tomu aj ja prispejem, budem veľmi potešený.“
Dňa 4. mája 1919 nastúpil Štefánik na letisku Campo Formido pri Udine do lietadla typu Caproni 450, sprevádzaný dvoma talianskymi letcami a mechanikom. Cieľom jeho cesty bolo letisko vo Vajnoroch pri Bratislave. Domov sa už nevrátil. Keď sa lietadlo blížilo k miestu pristátia, náhle sa zrútilo neďaleko Ivánky pri Dunaji. M. R. Štefánik a všetci členovia posádky boli na mieste mŕtvi.