Noviny Poprad č. 43 zo dňa 7. 11. 2018, ročník XXIX

Dnes je streda, 14. 11. 2018 | meniny má Irma

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 44. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 14. novembra 2018 si môžete prečítať:

* S akým pocitom prijal svoje zvolenie za nového primátora Popradu Anton Danko?

* Kto zasadne do mestského zastupiteľstva ako noví poslanci?

* Koho zvolili za starostov a primátorov v Popradskom okrese?

* Kde si môžete pozrieť originál obrazu Madona s anjelmi z Popradu?

* Ako si pripomenuli koniec 1. svetovej vojny v Spišskej Sobote?

* Kde vypustili balón šťastia?

* Aký bude cyklistický chodník od mestského úradu až po akvapark?

* Aké interpelácie predložili poslanci na októbrovom mestskom zastupiteľstve?

* Aké zaujímavé výstavy sú v Scherfelovom dome a v oddelení umenia Podtatranskej knižnice v Spišskej Sobote?

* Jeseň majú za sebou druholigisti i juniori, basketbalistky zdolali Slovan, aké boli preteky pre psov v Obedience a ďalšie správy zo športu.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Zasadením stromu slobody vzdali hold storočnici

Minulý týždeň vo štvrtok vyvrcholili týždeň trvajúce aktivity v ZŠ s MŠ na Tajovského ulici oslavami 100. výročia vzniku Československa. Žiaci predstavili svoje projekty, zúčastnili sa prednášok pracovníčok z popradského pracoviska Štátneho archívu v Prešove a na záver spoločne vo dvore školy zasadili strom slobody aj s odkazom pre budúce generácie.
„Vysadili sme lipu ako symbol slobody, nakoľko to tak robievali v minulosti aj naši predkovia. Po prvýkrát sa tak dialo práve pred sto rokmi,“ uviedla riaditeľka školy Renáta Vlčková. „V dnešnej dobe často zabúdame na to, že sloboda a demokracia nie je samozrejmosť. Je dôležité o tom hovoriť, aby sme o ne neprišli. Slávnosti predchádzalo rovesnícke vzdelávanie počas celého týždňa. Mali sme rozhlasovú reláciu a deti pracovali na rôznych projektoch. Zapojili sme sa aj do medzinárodného eTwinningového projektu, kde spolupracujeme s českými, poľskými a lotyšskými základnými školami. Oni budú v tomto roku takisto oslavovať svoje storočnice. Na projekte budeme preto naďalej pracovať, nakoľko u nás a v Čechách oslavy práve prebiehajú a v Lotyšsku a Poľsku sa na to ešte len chystajú,“ ozrejmila autorka myšlienky a učiteľka Petra Slimáková.
Žiaci pod vedením učiteľov k tejto téme pristúpili zodpovedne s cieľom pripomenúť si významný medzník v dejinách Čechov a Slovákov. „Každý významný medzník v dejinách krajiny je dôležitý, ak ju niekam posunul. Vznik spoločnej republiky takým bol. Staršia generácia vytýka školám, že sa takýmto témam málo venujú. Každý učiteľ dejepisu si však uvedomuje, že ten, kto nepozná svoje dejiny, nevie kam smeruje,“ dodala vedúca odboru školstva, mládeže a športu MsÚ v Poprade Edita Pilárová.