Noviny Poprad č. 43 zo dňa 7. 11. 2018, ročník XXIX

Dnes je streda, 14. 11. 2018 | meniny má Irma

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 44. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 14. novembra 2018 si môžete prečítať:

* S akým pocitom prijal svoje zvolenie za nového primátora Popradu Anton Danko?

* Kto zasadne do mestského zastupiteľstva ako noví poslanci?

* Koho zvolili za starostov a primátorov v Popradskom okrese?

* Kde si môžete pozrieť originál obrazu Madona s anjelmi z Popradu?

* Ako si pripomenuli koniec 1. svetovej vojny v Spišskej Sobote?

* Kde vypustili balón šťastia?

* Aký bude cyklistický chodník od mestského úradu až po akvapark?

* Aké interpelácie predložili poslanci na októbrovom mestskom zastupiteľstve?

* Aké zaujímavé výstavy sú v Scherfelovom dome a v oddelení umenia Podtatranskej knižnice v Spišskej Sobote?

* Jeseň majú za sebou druholigisti i juniori, basketbalistky zdolali Slovan, aké boli preteky pre psov v Obedience a ďalšie správy zo športu.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Cieľom burzy bolo ukázať budúcim stredoškolákom cestu

Minulý týždeň vo štvrtok sa v Aréne Poprad uskutočnila Burza práce a odborného vzdelávania, ktorú pravidelne organizuje Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v spolupráci s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Poprade a mestom Poprad.
Burzy sa zúčastnili regionálni zamestnávatelia a stredné školy a tiež 1 200 uchádzačov o zamestnanie a rovnaký počet žiakov ôsmeho a deviateho ročníka základných škôl. „Tento ročník burzy práce je špecifický v tom, že sme sa rozhodli ísť do odborného vzdelávania. Práve odtiaľ vychádzajú pozície, ktoré sa ťažko obsadzujú. Z pohľadu evidencie uchádzačov o zamestnanie sme na tom veľmi dobre, pretože nezamestnanosť stále klesá a v našej pôsobnosti bola na úrovni 5,43 percenta ku koncu septembra. Sme región, kde sa kĺbi priemysel a cestovný ruch a v tomto smere je najväčší záujem práve v oblasti hotelierstva a strojárstva. Ľudí láka aj cudzina, pretože vidia rýchle peniaze, ale máme skúsenosti, že aj tí, ktorí zahraničie skúsili, sa postupne vracajú domov. V našom okrese však narastá počet pracujúcich cudzincov,“ vysvetľovala riaditeľka ÚPSVaR v Poprade Veronika Mlynárová. „Burza by mala byť vyvrcholením prípravy žiakov na výber nejakého druhu povolania. Krok pri výbere strednej školy je dôležitý preto, lebo nasmeruje dieťa do jeho životného prúdu. Nerobíme nábor. Naším cieľom je ukázať žiakovi, v čom je silný a na čo má talent,“ pokračoval sociálny pedagóg CPPPaP v Poprade Milan Antaš. „V súčasnosti je menej ľudí, ktorí hľadajú prácu. Je viac tých, ktorí rozhodujú o svojom vzdelaní a budúcnosti. V začiatkoch to bolo naopak a prácu na burze ponúkali skôr agentúry. Teraz sa to preklopilo a dopyt po práci je asi najlepší za poslednú dobu,“ zhodnotil primátor mesta Poprad Jozef Švagerko. „Najstarší žiaci základných škôl sa rozhodujú, čo by chceli v živote robiť a čo ich bude baviť. Tu si na jednom mieste mohli pozrieť všetky možnosti. Vidia aj prepojenie s trhom práce a to je prospešné,“ dodala vedúca odboru školstva, mládeže a športu MsÚ v Poprade Edita Pilárová.