Noviny Poprad č. 43 zo dňa 7. 11. 2018, ročník XXIX

Dnes je streda, 14. 11. 2018 | meniny má Irma

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 44. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 14. novembra 2018 si môžete prečítať:

* S akým pocitom prijal svoje zvolenie za nového primátora Popradu Anton Danko?

* Kto zasadne do mestského zastupiteľstva ako noví poslanci?

* Koho zvolili za starostov a primátorov v Popradskom okrese?

* Kde si môžete pozrieť originál obrazu Madona s anjelmi z Popradu?

* Ako si pripomenuli koniec 1. svetovej vojny v Spišskej Sobote?

* Kde vypustili balón šťastia?

* Aký bude cyklistický chodník od mestského úradu až po akvapark?

* Aké interpelácie predložili poslanci na októbrovom mestskom zastupiteľstve?

* Aké zaujímavé výstavy sú v Scherfelovom dome a v oddelení umenia Podtatranskej knižnice v Spišskej Sobote?

* Jeseň majú za sebou druholigisti i juniori, basketbalistky zdolali Slovan, aké boli preteky pre psov v Obedience a ďalšie správy zo športu.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Popradčania oslávili storočnicu vzniku Československa

Storočnicu vzniku Československa, ktorú si Slovensko tohto roku pripomenulo aj včerajším mimoriadnym sviatkom, si uctili Miestny odbor Matice slovenskej, Tatranská galéria a mesto Poprad slávnostným stretnutím. Konalo sa príhodne v nedeľu 28. októbra, ktorý bol dlhoročným spoločným sviatočným dňom oboch národov až do vzniku súčasnej samostatnej Slovenskej republiky.
Hymnické spevy v podaní Suity Kráľa Mateja a ženského speváckeho zboru Slovenka boli skvelým doplnením pútavej prednášky Martiny Šlampovej zo ŠA v Prešove, pracovisko Archív Poprad o vzniku Československa a Spiši, i krátkeho pásma o živote generála Milana Rastislava Štefánika. Práve tejto osobnosti, keďže ako jediný Slovák stál priamo pri zrode Československa spolu s Edvardom Benešom a Tomášom G. Masarykom, bolo venované slávnostné stretnutie. Účastníci si mohli pozrieť bustu generála M. R. Štefánika (na malej foto), ktorú zhotovil akademický sochár Ladislav Berák a bude súčasťou budúceho pamätníka tejto osobnosti pred budovou Okresného súdu na Štefánikovej ulici v Poprade.
Ľudmila Hrehorčáková z MO Matice slovenskej v Poprade zdôraznila: „Dnešný deň je pre nás veľkým zadosťučinením. Už pred 10 rokmi vznikla v Poprade občianska iniciatíva nielen naša, ale aj ďalších kultúrnych ustanovizní, smerujúca k inštalovaniu busty generálovi M. R. Štefánikovi. Trvalo to dlho, ale treba poďakovať súčasnému primátorovi a poslancom, že v apríli tohto roka schválili inštaláciu pamätníka s bustou. Osobne sa o to angažovala najmä riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková a doviedla túto myšlienku do konca. Treba pamätať na naše osobnosti a verím, že hádam na budúci rok bude busta inštalovaná do pamätníka a v Poprade vznikne krásne výpovedné miesto našej histórie. Sú pre nás zaväzujúce Štefánikove slová Prebijem sa, lebo sa prebiť chcem, či Som Slovák telom a dušou, nepoznám lásky polovičatej...“.
Riaditeľka TG A. Ondrušeková zoznámila verejnosť s projektom Pamätníka M. R. Štefánika a bustou, ktorej autorom je nedávno zosnulý L. Berák. Tento uznávaný akademický sochár vytvoril množstvo sôch a búst po celom Slovensku.
Primátor Popradu Jozef Švagerko vyzdvihol sté výročie vzniku Československej republiky i Martinskej deklarácie, ktorou sa Slováci prihlásili k spoločnému štátu. Dodal: „Som rád, že poslanci mesta sa rozhodli, že zakúpime bustu na počesť M. R. Štefánika a takto si uctíme zakladateľa Československa. Zostane zatiaľ zapožičaná Tatranskej galérii, kým bude inštalovaná v pamätníku, verím, že k storočnici úmrtia tejto osobnosti v roku 2019. Jeho odkaz Pravde veriť, pravdu žiť a pravdu brániť, má stále čo povedať aj dnešným generáciám.“