Noviny Poprad č. 32 zo dňa 21. 8. 2019, ročník XXX

Dnes je pondelok, 26. 8. 2019 | meniny má Samuel

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 32. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 21. augusta 2019 si môžete prečítať:

* Ako oslavujú hasiči svoje výročia?

* Kde budeme spomínať na SNP?

* Prečo treba budúcich škôlkárov na nové zážitky pripraviť?

* Čo prinesie začiatok nového školského roka?

* S čím sa pri každodennej službe občanom stretávajú pracovníci červeného kríža?

* Je úroda pod Tatrami kvalitná?

* Aká bude rozlúčka s hokejovou legendou?

* Kto, s kým a kedy na Tatranskom pohári?

* Ako sa darilo futbalistom, či futbalistkám?

* Ktorým dielam v múzeu vdýchli nový život? a ďalšie.

V tomto vydaní nájdete aj novú súťaž o knihu popradskej autorky Gréty Fábryovej, Spoločenskú kroniku, horoskop, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

POZOR: Redakcia novín Poprad oznamuje čitateľom, že v stredu 28. augusta noviny Poprad nevyjdú. Dôvodom je štátny sviatok Výročie SNP, ktorý bude vo štvrtok 29. augusta. Najbližšie vyjdú ako dvojčíslo v stredu 4. septembra 2019.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Don Bosco bol vzorom láskavosti

Pri príležitosti sviatku Don Bosca (31.1.) deti a mladí z oratória saleziánov v Poprade opäť po roku pripravili divadelné predstavenie pod názvom Don Bosco show. Odohrali ho v Dome kultúry minulú nedeľu. Tak, ako po iné roky bolo zložené z krátkych scénok s tohtoročnou témou – Svätosť je aj pre Teba. Téma je spoločná pre saleziánov na celom svete.
Vedúci „oratka“ Peter Kanský uviedol: „Vždy máme nejakú myšlienku, posolstvo, ktoré chceme odovzdať. Deti rozdelené do skupiniek potom s animátormi na stretkách tvoria a vymýšľajú scénky, z ktorých sa poskladá celé predstavenie.“
Do predstavenia, ktoré v Poprade pripravujú už vyše 20 rokov sa dostali aj ďalší svätí zo saleziánskej rodiny (napr. Titus Zeman a rôzni iní z celého sveta), ktorí pokračovali v stopách a v životnom štýle Don Bosca. Na pódiu v Dome kultúry sa ukázalo 150 detí a mladých, vekovo od prvákov po vysokoškolákov.
Svätý Don Bosco, vlastným menom Giovanni (Melchior) Bosco sa narodil v auguste 1815 pri Turíne. Bol kňazom, vychovávateľom a zakladateľom rádu saleziánov. Ako 16-ročný začal študovať a popri tom si zarábal rozličnými pomocnými prácami u remeselníkov. Po vysvätení na kňaza začal praktické kňazské účinkovanie medzi chudobnými a opustenými chlapcami. Začínal s holými rukami, avšak s veľkou dôverou v Pannu Máriu. Natrvalo sa usadil na zlopovestnom turínskom predmestí Valdocco, kde vybudoval oratórium a neskôr aj baziliku. Veľmi sa inšpiroval sv. Františkom Saleským, vzorom láskavosti, podľa ktorého dostala meno aj rehoľná spoločnosť. Svoju výchovnú prácu postavil na preventívnom systéme, ktorého hlavnými piliermi sú rozum, milosrdenstvo a nábožnosť. V jeho práci mu neskôr začal pomáhať široký okruh spolupracovníkov. Don Bosco zomrel 31. januára 1888. V roku 1934 bol vyhlásený za svätého.