Noviny Poprad č. 32 zo dňa 21. 8. 2019, ročník XXX

Dnes je pondelok, 26. 8. 2019 | meniny má Samuel

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 32. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 21. augusta 2019 si môžete prečítať:

* Ako oslavujú hasiči svoje výročia?

* Kde budeme spomínať na SNP?

* Prečo treba budúcich škôlkárov na nové zážitky pripraviť?

* Čo prinesie začiatok nového školského roka?

* S čím sa pri každodennej službe občanom stretávajú pracovníci červeného kríža?

* Je úroda pod Tatrami kvalitná?

* Aká bude rozlúčka s hokejovou legendou?

* Kto, s kým a kedy na Tatranskom pohári?

* Ako sa darilo futbalistom, či futbalistkám?

* Ktorým dielam v múzeu vdýchli nový život? a ďalšie.

V tomto vydaní nájdete aj novú súťaž o knihu popradskej autorky Gréty Fábryovej, Spoločenskú kroniku, horoskop, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

POZOR: Redakcia novín Poprad oznamuje čitateľom, že v stredu 28. augusta noviny Poprad nevyjdú. Dôvodom je štátny sviatok Výročie SNP, ktorý bude vo štvrtok 29. augusta. Najbližšie vyjdú ako dvojčíslo v stredu 4. septembra 2019.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Porucha storočia

Na podnet čitateľa

Čitateľ novín Poprad nám zaslal reakciu na pretrvávajúci problém s nefunkčným eskalátorom na železničnej stanici v Poprade.
Čitateľ Tadeáš R. napísal: „Porucha storočia. Stretávajú sa s ňou cestujúci železnicou na stanici Poprad - Tatry. Objavila sa na eskalátore vedúcom zo staničnej haly na druhom poschodí na druhé nástupište. Porucha vznikla niekedy v lete 2018 a do dnešného dňa je v riešení. Cestujúcich prichádzajúcich na 2. nástupište a rovnako cestujúcich vystupujúcich z vlakov na tomto nástupišti už takto takmer pol roka informuje oznámenie o poruche eskalátora. Doba šarapatenia eskalátora pomaly prekoná trvanie poruchy na podobnom zariadení na hlavnej stanici v Bratislave. Tá sa však konečne dočkala odstránenia. Zbehnúť pár schodov hore dole je pre zdravotný stav cestujúcich podľa prevádzkovateľa stanice v poriadku, horšie je, ak cestujúci vláči viac či menej objemnú a ťažkú batožinu. No a nie všetci cestujúci, najmä vekovo staršej kategórie majú to správne pochopenie pre túto zdraviu milú aktivitu. Nepovažujem eskalátor za až tak zložité zariadenie, aby si vyžadoval niekoľkomesačnú lehotu na jeho opravu. Aj v prípade dodávky príslušného náhradného dielca z opačnej strany zemegule. Technickú časť riešenia je určite možné zvládnuť v priebehu 1-2 dní. Zrejme bude pes zakopaný niekde inde. Nestretol som sa s prípadom, aby v niektorom z obchodných centier boli odstavené eskalátory na dobu neprekračujúcu hodiny. Ale dni, týždne, mesiace?“
K danému problému sa vyjadril hovorca Železníc Slovenskej republiky Michal Lukáč: „Pri pravidelnej prevádzkovej revízii uvedených eskalátorov servisnou firmou došlo k odstaveniu eskalátorov pre zlý technický stav. Pri vykonanej prevádzkovej revízii bolo zistené, že ide o veľký rozsah poškodenia dielov eskalátorov. Aby sa predišlo zraneniu osôb, boli eskalátory odstavené z prevádzky. Opravu eskalátorov môžu realizovať len firmy vlastniace doklad o odbornej spôsobilosti „OPRÁVNENIE“ na vykonávanie určených činností na UTZ zdvíhacích a dopravných podľa zákona o dráhach č. 513/2009 Z. z. v znení neskorších predpisov a podľa vyhlášky č. 205/2010 Z.z. o určených technických zariadeniach a určených činnostiach a činnostiach na určených technických zariadeniach. Pri zabezpečení opravy ŽSR postupujú v súlade so Zákonom o verejnom obstarávaní. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) vynakladajú maximálne úsilie, aby uvedené eskalátory boli sprevádzkované v čo najkratšej možnej dobe. Do doby odstránenia poruchy slúžia na prístup k nástupištiam v ŽST Poprad - Tatry osobné výťahy, podchody a nadjazd. V prípade, že sa poruchy na eskalátoroch (boli vyrobené v roku 2006) budú opakovať, ŽSR naplánujú ich kompletnú výmenu.“