Noviny Poprad č. 39 zo dňa 11. 10. 2017, ročník XXVIII

Dnes je piatok, 20. 10. 2017 | meniny má Vendelín

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 40. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 18. októbra 2017, si môžete prečítať:

* Prinášame zoznam kandidátov na predsedu PSK a poslancov Zastupiteľstva PSK

* Kto získal Grand Prix na XXV. ročníku medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade?

* Ktorá škola bude mať novú telocvičňu?

* Aká bola konferencia Vzdelávame pre budúcnosť?

* Aké najnovšie miniinvazívne operácie u detí zaviedla popradská nemocnica?

* Aké konferencie sa konajú 19. a 20. októbra v Poprade?

* Prečo treba zošliapavať prázdne obaly?

* Kto zvíťazil na Festival Cupe v boulderingu v Poprade?

* Postup kamzíkov v pohári, dve prehry v lige,

* Výsledky všetkých futbalových, hokejových a basketbalových kategórií od juniorov až po mladších žiakov a ďalšie.

Súťažte o vstupenky na muzikál Na skle maľované!

Čitatelia nájdu v novinách aj pozvánky na kultúrne, spoločenské i športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenská kronika, pohotovosť v lekárňach, horoskop, inzercia a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Hudobné hody na Spiši s výnimočnými umelcami

Hudba festivalu MUSICA NOBILIS už po dvadsiaty druhýkrát spojí spišské mestá a obce. Tohtoročný 22. ročník medzinárodného hudobného festivalu sa začal v pondelok 2. a potrvá do nedele 8. októbra.
V úvodnom koncerte minulý pondelok v Spišskej Novej Vsi a včera v Spišskej Kapitule účinkoval Slovenský komorný orchester s českým husľovým virtuózom Václavom Hudečkom. Streda a štvrtok budú patriť vokálnemu umeniu a dvom popredným slovenským operným spevákom - sopranistke Ľubici Vargicovej a basbarytonistovi Gustávovi Beláčkovi, ktorí pravidelne vystupujú na domácich i zahraničných scénach. Árie operných velikánov tentokrát uvedú v komornom prostredí s klavírnym sprievodom Daniela Buranovského. Repertoár zostavený z diel Gaetana Doniettiho, Wolfganga Amadea Mozarta, Giuseppe Verdiho a mnohých ďalších zaznie v historickej obci - Markušovce - v miestnom Letohrádku Dardanely v stredu 4. októbra a vo štvrtok 5. októbra v Divadelnej sále Domu kultúry Poprad. Koncerty sa začnú o 18. hod.
Mužský vokálny súbor OCTET SINGERS vystúpi 6. októbra o 19. hod. v Mariánskom kostole v Kežmarku. Súbor je zložený z vynikajúcich spevákov, členov Slovenského filharmonického zboru. Vznikol v roku 1994 a má široké repertoárové rozpätie počnúc gregoriánskym chorálom, renesančnou polyfóniou až po súčasnú vokálnu tvorbu, zahŕňajúc úpravy ľudových piesní. Súčasným umeleckým vedúcim a dirigentom je Jozef Chabroň. Koncert je zostavený z diel Jána Levoslava Bellu, Štefana Fajnora, Karola Ruppeldta a Miloša Lihoveckého.
Cez víkend sa uskutočnia dva záverečné koncerty festivalu v podaní Bratislavského gitarového kvarteta, ktoré vzniklo v roku 1995 na pôde Vysokej školy múzických umení zo študentov a absolventov pedagóga Jozefa Zsapku. Od roku 2016 sa stal novým členom súboru grécky gitarista a skladateľ Georgios Nousis, ktorého skladba Tri grécko-trácke tance dopĺňa sériu viacerých kompozícií súčasných skladateľov - Kubánca Lea Brouwera (1939), Taliana Carla Domeniconiho (1947), Francúza Mathiasa Duplessyho (1972). Program doplnia dve kompozície zaranžované Martinom Krajčom - výber častí baletu Čarodejná láska Manuela de Fallu a Musica Slovaca, najhrávanejšia a najznámejšia skladba Ilju Zeljenku. Koncerty Bratislavského gitarového kvarteta sa uskutočnia v Katolíckom farskom kostole sv. Jána Krstiteľa v Spišských Vlachoch 7. októbra a v Rímskokatolíckom kostole Povýšenia sv. Kríža v Smižanoch 8. októbra o 19. hod.
Vstupenky na koncerty budú v predaji hodinu pred začiatkom v mieste ich konania. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.