Noviny Poprad č. 47 zo dňa 6. 12. 2017, ročník XXVIII

Dnes je streda, 13. 12. 2017 | meniny má Lucia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 48. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 13. decembra 2017, si môžete prečítať:

* Aký rozpočet schválili poslanci popradského mestského zastupiteľstva a aké ďalšie záležitosti prerokovali?

* Ktorá škola vyzdobila najkrajší vianočný stromček?

* V akom čase bude parkovanie v meste zadarmo?

* Aké obrazy vystavuje majster Ondrej Ivan vo Veľkej?

* Kto bol ocenený v súťaži o dažďovú záhradku?

* Aký bol XV. tradičný vianočný jarmok a Príchod Mikuláša?

* Aké investície pripravuje na budúci rok Popradská energetická spoločnosť?

* Aké výsledky zaznamenali popradskí hokejisti, basketbalistky, účastníci Žiackej ligy mesta Poprad a športovci vo viacerých ďalších športových súťažiach?

V ČÍSLE NÁJDETE AJ SÚŤAŽ O KNIHY!

V športe prinášame aj aktuálne výsledky žiackych, dorasteneckých a ďalších kategórií vo futbale, hokeji, basketbale, ako aj správy z ďalších športov.

Čitatelia nájdu v novinách aj pozvánky na kultúrne, spoločenské i športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenská kronika, pohotovosť v lekárňach, horoskop, inzercia a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Trilógiu Tajomné Karpaty uzavrela Živá rieka

V poslednú septembrovú nedeľu premietali v kine Tatran posledný diel z trilógie Tajomné Karpaty - Živá rieka. Námet poskytla rieka Belá. Režisérom a scenáristom bol známy ochranca prírody Erik Baláž.
Rieka Belá tečie medzi dolinami, lesmi, ale aj cez nádherné slovenské dedinky. Tento horský tok vzniká sútokom Tichého a Kôprovského potoka v nadmorskej výške 976 m. n. m. Preteká krásnou scenériou Vysokých Tatier. Vlievajú sa do neho Kamenistý potok, Dovalovec a Račková. Smeruje k mestu Liptovský Hrádok a vlieva sa do Váhu.
Film nakrúcali 3 roky, vzniklo 1000 hodín materiálu a výsledkom je 50 min. snímka. Nakrútili zábery, na ktoré museli niekedy čakať celé dni. Aktérmi filmu sú vlci, medvede, rysy, jelene, vydry, vtáky, hmyz. Kameraman Karol Kaliský, ktorý po filme viedol diskusiu, povedal: „K rieke chodili jelene, srnky, ale väčšinou nič.. Na vlky sme čakali fakt dlho. Najsilnejším zážitkom bolo filmovanie silnej búrky na Belej. Dostavila sa s takou intenzitou, že v blízkom Liptovskom Hrádku odnášalo strechy. Mal som točiť, ale snažil som sa uhýbať pred padajúcimi vrcholkami stromov. Ráno mi písal režisér, či mám niečo natočené. Mal som, niečo...“
Tvorcovia chcú cez prírodné dokumenty (Život v oblakoch, Nesmrteľný les, Živá rieka) sprostredkovať svoje nadšenie z divokej prírody na miestach, kde sa možno diváci nedostanú, ale aj to, ako smutne sme zredukovali našu flóru a faunu. Zábery musia byť autentické, a to, čo nerežíruje E. Baláž, ale príroda, trvá roky. V ďalších dokumentoch majú v pláne ukázať európsku divočinu v celej jej šírke a vyrazia do Mongolska.
Okrem toho pripravujú stránku „My sme les“ a získať chcú cez ňu podporu širokej verejnosti na ochranu prírody. „Sme len súputníci so zvieratami a rastlinami na tejto Zemi. Sme závislí na divokej prírode a čím viac ju ničíme, tým viac ohrozujeme aj seba,“ dodal K. Kaliský.