Noviny Poprad č. 39 zo dňa 11. 10. 2017, ročník XXVIII

Dnes je piatok, 20. 10. 2017 | meniny má Vendelín

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 40. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 18. októbra 2017, si môžete prečítať:

* Prinášame zoznam kandidátov na predsedu PSK a poslancov Zastupiteľstva PSK

* Kto získal Grand Prix na XXV. ročníku medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade?

* Ktorá škola bude mať novú telocvičňu?

* Aká bola konferencia Vzdelávame pre budúcnosť?

* Aké najnovšie miniinvazívne operácie u detí zaviedla popradská nemocnica?

* Aké konferencie sa konajú 19. a 20. októbra v Poprade?

* Prečo treba zošliapavať prázdne obaly?

* Kto zvíťazil na Festival Cupe v boulderingu v Poprade?

* Postup kamzíkov v pohári, dve prehry v lige,

* Výsledky všetkých futbalových, hokejových a basketbalových kategórií od juniorov až po mladších žiakov a ďalšie.

Súťažte o vstupenky na muzikál Na skle maľované!

Čitatelia nájdu v novinách aj pozvánky na kultúrne, spoločenské i športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenská kronika, pohotovosť v lekárňach, horoskop, inzercia a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Začala sa Popradská hudobná jeseň

V Dome kultúry bol v piatok 29. septembra 2017 otvárací koncert XXXV. Popradskej hudobnej jesene - Akordeónová oslava. Jedným z účinkujúcich bol Akordeónový orchester Fonetico pri ZUŠ na Štefánikovej ulici. V tomto roku oslavuje jubileum - 20. výročie svojho založenia. Okrem jubilujúceho orchestra sa predstavili aj jeho hudobní hostia - český akordeónový orchester Musica Harmonica, český spevácky zbor Červánek z Červeného Kostelca a Popradský detský zbor pod vedením Blanky Richnavskej.
Dirigent orchestra Fonetico Marián Šabľa povedal: „Sú rôzne obdobia kvalít hudobných telies, záleží od žiakov, ktorí v ňom práve hrajú. Boli v ňom aj rekordmani, ktorí hrali 9 rokov. Práve vtedy zaznamenal orchester najväčšie súťažné úspechy (na medzinárodnej súťaži 2. miesto a na celoslovenskej 1. miesto).“ Každé teleso trochu brzdí generačná výmena, keď začínajú malí akordeonisti, je potrebné sa im viac venovať. Prvé tri roky sú základom úspechu, osobného i kolektívneho. Náročné je vnímať nielen svoju hru, ale aj suseda a celý orchester.
Hosťujúci akordeónový súbor Musica Harmonica v súčasnom zložení existuje od roku 1999. Veľkú časť ich repertoáru tvoria známe melódie. Dirigent orchestra Jaroslav Kubeček uviedol: „Kto vie, o čom je reč - učí, alebo má deti v ZUŠ-ke, rozumie koľko hodín, týždňov driny tomu treba venovať. Keď sa dobre hrá, a keď sa to obecenstvu páči, to je skutočná odmena.“
V bežnom orchestri sú prvé husle, v akordeónovom orchestri je prvý, druhý, tretí a štvrtý akordeón, dva keyboardy, môže byť i tuba a kontrabas.
Ďalším koncertom bol včerajší organový recitál holandského umelca Pietra van Dijka v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie.