Noviny Poprad č. 47 zo dňa 6. 12. 2017, ročník XXVIII

Dnes je streda, 13. 12. 2017 | meniny má Lucia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 48. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 13. decembra 2017, si môžete prečítať:

* Aký rozpočet schválili poslanci popradského mestského zastupiteľstva a aké ďalšie záležitosti prerokovali?

* Ktorá škola vyzdobila najkrajší vianočný stromček?

* V akom čase bude parkovanie v meste zadarmo?

* Aké obrazy vystavuje majster Ondrej Ivan vo Veľkej?

* Kto bol ocenený v súťaži o dažďovú záhradku?

* Aký bol XV. tradičný vianočný jarmok a Príchod Mikuláša?

* Aké investície pripravuje na budúci rok Popradská energetická spoločnosť?

* Aké výsledky zaznamenali popradskí hokejisti, basketbalistky, účastníci Žiackej ligy mesta Poprad a športovci vo viacerých ďalších športových súťažiach?

V ČÍSLE NÁJDETE AJ SÚŤAŽ O KNIHY!

V športe prinášame aj aktuálne výsledky žiackych, dorasteneckých a ďalších kategórií vo futbale, hokeji, basketbale, ako aj správy z ďalších športov.

Čitatelia nájdu v novinách aj pozvánky na kultúrne, spoločenské i športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenská kronika, pohotovosť v lekárňach, horoskop, inzercia a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Tretina návštevníkov boli Slováci, dve tretiny cudzinci

K Svetovému dňu cestovného ruchu minulú stredu sa pridal aj Poprad. Návštevníci mohli využiť vyhliadkovú cestu Objav Poprad z autobusu a Mestská informačná kancelária (MIK) usporiadala prehliadku pamätihodností v centre mesta a v Spišskej Sobote. Túto možnosť využilo veľa turistov. Na Námestí sv. Egídia ich zaujal rovnomenný kostol.
Príjemná štvorica českých hostí zo Šumavy a z Prahy obdivovala starobylý chrám uprostred námestia a zamýšľala sa nad menom Egídius. Neskôr vysvitlo, že podľa nich v Čechách je to sv. Jiljí. Povedali: „Veľmi nás zaujal tento kostol a legenda. Celkovo na prvý dojem je Poprad krásne mesto, sú tu krásne hory. Tešíme sa, že pôjdeme na bicykloch do Lopušnej doliny, na výlety do Tatier a večer sa v meste chystáme do cukrárne.“ Turistov potešila možnosť bezplatnej návštevy pamiatok pri príležitosti Svetového dňa CR.
Riaditeľka MIK v Poprade Lucia Pitoňáková nám poskytla štatistické údaje o uplynulej letnej sezóne. Pracovníci MIK obslúžili počas tohtoročného júla a augusta spolu 10 533 klientov, čo je približne o 500 návštevníkov menej oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Riaditeľka okomentovala: „Mierny pokles návštevníkov využívajúcich naše služby pripisujem hlavne teplému a slnečnému počasiu, ktoré tohto roku prialo turistike a pobytu pri vode. Takže hostia vtedy nevyhľadávali voľnočasové aktivity v meste, ktoré sú pre nich alternatívou vtedy, keď je horšie počasie.“ Konštatovala, že približne tretinu turistov počas leta tvorili Slováci, dve tretiny cudzinci, pričom tradične vedú Česi, Poliaci a nemecky hovoriaci návštevníci. Izraelskú klientelu, vzhľadom na letecké spojenie Popradu s Tel Avivom, nepovažuje už za žiadnu výnimku. Prichádza jej veľa, no prekvapivý bol nárast turistov z Beneluxu, hlavne z Holandska a Belgicka. „Z nich mnohí navštívili našu krajinu vôbec po prvýkrát a boli veľmi nadšení. V MIK sme privítali aj exotických návštevníkov, napr. z Francúzskej Guyany, Mexika, Argentíny, Islandu, Surinamu, Madagaskaru či Konga,“ podotkla riaditeľka. MIK potešil i značný nárast záujmu o sprievodcovské služby a takisto markantné zvýšenie predaja poštových známok. Do módy sa začali vracať tiež pohľadnice. Turisti, ale aj domáci obyvatelia ocenili i novinky tejto sezóny - bedeker mesta Poprad, zľavové kupóny POPRADské VISITky, turistickú mapu Kvetnice či digitálny displej so špeciálnou aplikáciou, ktorý je umiestnený v zákazníckom centre na železničnej stanici. V nej sa osvedčil InfoPoint MIK, v ktorom sa za júl-august „premlelo“ takmer 3400 turistov. Kým tu sa najviac zaujímali o cestovné poriadky a hľadali všeobecné informácie, v druhom InfoPointe MIK v Spišskej Sobote vyhľadávalo vyše 600 zaznamenaných hostí počas júla a augusta najmä propagačné materiály, no takisto i všeobecné informácie. Na tomto mieste zaregistrovali značný pokles. Za dôvod MIK považuje, že návštevníci nezvyknú vystupovať z turistického vláčika a dávajú prednosť neprerušenej okružnej jazde.
Celkovo však hodnotí riaditeľka MIK letnú sezónu ako priaznivú. Kým v lete mali otváracie hodiny predĺžené, od začiatku októbra už prešli na mimosezónny režim. Záujemcovia o návštevu mesta alebo iné informácie majú možnosť využiť nielen osobné a telefonické kontakty, ale i mailové spojenie.