Noviny Poprad č. 47 zo dňa 6. 12. 2017, ročník XXVIII

Dnes je streda, 13. 12. 2017 | meniny má Lucia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 48. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 13. decembra 2017, si môžete prečítať:

* Aký rozpočet schválili poslanci popradského mestského zastupiteľstva a aké ďalšie záležitosti prerokovali?

* Ktorá škola vyzdobila najkrajší vianočný stromček?

* V akom čase bude parkovanie v meste zadarmo?

* Aké obrazy vystavuje majster Ondrej Ivan vo Veľkej?

* Kto bol ocenený v súťaži o dažďovú záhradku?

* Aký bol XV. tradičný vianočný jarmok a Príchod Mikuláša?

* Aké investície pripravuje na budúci rok Popradská energetická spoločnosť?

* Aké výsledky zaznamenali popradskí hokejisti, basketbalistky, účastníci Žiackej ligy mesta Poprad a športovci vo viacerých ďalších športových súťažiach?

V ČÍSLE NÁJDETE AJ SÚŤAŽ O KNIHY!

V športe prinášame aj aktuálne výsledky žiackych, dorasteneckých a ďalších kategórií vo futbale, hokeji, basketbale, ako aj správy z ďalších športov.

Čitatelia nájdu v novinách aj pozvánky na kultúrne, spoločenské i športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenská kronika, pohotovosť v lekárňach, horoskop, inzercia a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Ani čas neodvial stopy minulosti

Viete, ako sa začal príbeh lásky Zuzany Hönschovej a Mórica Beňovského? Čím je jedinečná Posledná večera na oltári v Kostole svätého Juraja alebo, aký obraz zdobí evanjelický kostol v Spišskej Sobote? O tom, ale i ďalších zaujímavostiach z dávnych dôb sa mohli dozvedieť účastníci Neskorého večera s históriou minulý piatok v tejto mestskej časti.
Uskutočnil sa pod záštitou Podtatranskej knižnice v Poprade na základe nápadu miestneho obyvateľa, známeho novinára aj spisovateľa Mikuláša Argalácsa. Riaditeľka knižnice Anna Balejová vysvetlila: „Práve v tomto čase prebiehajú Európske dni kultúrneho dedičstva a my sme chceli týmto podujatím trochu priblížiť históriu nášho mesta. Rozhodli sme sa pre netradičné čítanie, a to na autentických miestach minulých udalostí.“ Ako prvá prečítala v priestoroch dnešného penziónu Átrium, niekdajšieho domu, kde žila Z. Hönschová, študentka Emma Barilová úryvok z knihy od Nižňanského Dobrodružstvá Mórica Beňovského. Poznamenala: „Najťažšie bolo vybrať úryvky, lebo som chcela dobre vykresliť vzťah dvoch mladých ľudí, lebo sa naozaj ľúbili. Je mi blízka história Popradu a okolia a keďže tu žijem, chcela som vedieť viac o tom, ako to tu bolo v minulosti.“ Martin Sýkora čítal o Majstrovi Pavlovi z Levoče a jeho stvárnení Poslednej večere na oltári sobotského rímskokatolíckeho kostola. Toto spišskosobotské dielo sa líši od všetkých ostatných trojrozmerných stvárnení tým, že všetkým postavám sediacim okolo stola je vidieť do tváre. Ako dodal M. Argalács, v slovenských podmienkach nie je takéto spodobenie známe. Čítanie v tomto kostole bolo tiež poctou 500. výročiu oltára Majstra Pavla v Bazilike sv. Jakuba v Levoči. Oltár v Kostole sv. Juraja je takisto dielom tohto neobyčajného umelca.
Unikátnou pamiatkou sa však môže popýšiť aj evanjelický kostol na Sobotskom námestí. Nad oltárom visí obraz Krista na Hore Olivovej. „Daroval ho Johan Georg Rainer ako hlboko veriaci evanjelik v roku 1852. Nevie sa presne, aká bola jeho cena, ale vraj trojciferná. Autorom je Jozef Czauczik,“ prezradil M. Argalács a zložil poklonu tejto osobnosti Popradu - hoteliérovi, ktorý sa zaslúžil o rozvoj cestovného ruchu v Tatrách, ale bol aj filantrop - celý svoj majetok odkázal viacerým spolkom a školám na sociálne a vedecké účely.
Čítanie zavŕšil principál Divadla Commedia Vlado Benko úryvkom z knihy Móra Jókaiho Levočská biela pani, ktorý sa viaže k Popradu a čitateľka Anna Gordiaková prečítala jednu z Povestí zo Spišskej Soboty autora M. Argalácsa, prečo je sobotská veža šikmá.
Nočné čítanie a prechádzka historickou Spišskou Sobotou preniesli účastníkov do minulosti, ktorej stopy neodvial ani čas.