Noviny Poprad č. 47 zo dňa 6. 12. 2017, ročník XXVIII

Dnes je streda, 13. 12. 2017 | meniny má Lucia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 48. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 13. decembra 2017, si môžete prečítať:

* Aký rozpočet schválili poslanci popradského mestského zastupiteľstva a aké ďalšie záležitosti prerokovali?

* Ktorá škola vyzdobila najkrajší vianočný stromček?

* V akom čase bude parkovanie v meste zadarmo?

* Aké obrazy vystavuje majster Ondrej Ivan vo Veľkej?

* Kto bol ocenený v súťaži o dažďovú záhradku?

* Aký bol XV. tradičný vianočný jarmok a Príchod Mikuláša?

* Aké investície pripravuje na budúci rok Popradská energetická spoločnosť?

* Aké výsledky zaznamenali popradskí hokejisti, basketbalistky, účastníci Žiackej ligy mesta Poprad a športovci vo viacerých ďalších športových súťažiach?

V ČÍSLE NÁJDETE AJ SÚŤAŽ O KNIHY!

V športe prinášame aj aktuálne výsledky žiackych, dorasteneckých a ďalších kategórií vo futbale, hokeji, basketbale, ako aj správy z ďalších športov.

Čitatelia nájdu v novinách aj pozvánky na kultúrne, spoločenské i športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenská kronika, pohotovosť v lekárňach, horoskop, inzercia a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Vedci dokazovali, že veda nie je nudná

Pod mottom Made by Science - Vytvorené vedou sa Poprad minulý piatok už po štvrtýkrát pridal k Európskej noci výskumníkov.
V dvanástich stánkoch prezentovali svoje výskumy a vedecké projekty renomované inštitúcie z podtatranského regiónu. Stovky návštevníkov, najmä detí zo škôl, ale aj dospelých, zaujímali predvádzané pokusy, merania i súťaže s vedeckým podtónom. Mohli sa dozvedieť kuriozity o vesmíre, o vláknach, polyméroch, meraniach kozmického žiarenia, vetre, vyskúšať si kreatívnu školu pipetovania, zoznámiť sa s kolobehom vody, načerpať nové vedomosti o kliešťoch a ochrane pred nimi, programovať štvorosový robot a iné.
Koordinátor podujatia Vojtech Rušin vyzdvihol, že náš región má bohatú tradíciu vo vedeckom výskume, jednak v astronómii, chemických vláknach, jednak tu máme detašované pracoviská vysokých škôl a pod. Povedal: „Noc výskumníkov v Poprade nebola len o tom, aby sa prezentovali vedecko-výskumné pracoviská a organizácie, ale účelom bolo tiež podnietiť deti pre výber budúceho povolania na poli vedy. Veď všetko, čo je okolo nás, sú poznatky vedy. Ak Slovensko nechce byť len montážnou dielňou na výrobu áut, treba, aby mladí študovali, tvorili, vymýšľali...“
Na podujatie i tentoraz vyberali atraktívne a aktuálne témy, a preto nečudo, že návštevníkov zaujalo, či budú pod Tatrami rásť palmy alebo úspešná mladá dvojica gymnazistov Miriam Feretová a Samuel Štefánik z Prešova, ktorí žnú svetové úspechy so svojou prácou o prírodných éterických olejoch v prevencii proti kliešťom. Oni sami boli najprv zvedavcami na predchádzajúcich Nociach výskumníkov, a teraz sú už nádejnými vedátormi.
Viceprimátor Popradu Igor Wzoš, ktorý mal záštitu nad podujatím za mesto Poprad, dúfa, že i vďaka tomuto popradskému festivalu vedy, sa nájdu ďalší mladí ľudia, ktorí sa nechajú inšpirovať a vydajú sa na náročnú dráhu vedcov. Dodal: „Slováci aj Popradčania sú mimoriadne talentovaní a šikovní.“
Do Noci výskumníkov prispel svojou prednáškou Smart City Poprad, pretože verí, že smart (inteligentné, chytré) technológie majú veľkú budúcnosť a sú uplatniteľné v praxi: „Trúfam si povedať, že inteligentné mesto - smart city predstavuje vedecký prístup, ako sa rozhodovať, ako riadiť mesto. Nie je to ako v politike, ktorá je plná balastu.“ I. Wzoš prezradil, že hoci vyštudoval sociológiu, ktorá je vedou o spoločnosti a spoločenských vzťahoch, má vzťah aj k technickým vedám. Veľmi ho bavila matematika, ale hlavne fyzika, ktorá má pre neho obrovské čaro, je v nej poriadok a zákonitosti.
Popradskú Noc výskumníkov navštívil aj prezident SR Andrej Kiska (na foto dole), ktorý bol ďalším z patrónov podujatia.