Noviny Poprad č. 47 zo dňa 5. 12. 2018, ročník XXIX

Dnes je utorok, 11. 12. 2018 | meniny má Hilda

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 48. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 12. decembra 2018, si môžete prečítať:

* O čom rokoval primátor Popradu s ministerkou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR?

* Aký je program Tradičného vianočného jarmoku v Poprade?

* Aký zaujímavý projekt realizovali v ZŠ s MŠ na Komenského ulici?

* Aký bol EkoMikuláš v ZŠ na Letnej ulici?

* Čím upúta výstava fotografa Roba Kočana?

* Ako postupuje popradský (f)ITcubator?

* Čo povedala Lucie Bílá na svojom popradskom koncerte?

* Prišli už do Popradu koledníci?

* Čím pomohli záchranné zložky svojmu kolegovi?

* Ako si poradili popradské basketbalistky s ďalším favoritom?

* V čom sa ukázali majstrami kamzíci? a ďalšie.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Spolupráca medzi Slovenskom a Poľskom je tradične dobrá

Na XVII. Slovensko-poľskom hospodárskom fóre minulú stredu v Poprade hodnotili doterajšie výsledky hospodárskej spolupráce, ale aj možnosti cezhraničnej dopravy a cyklodopravy na slovensko- poľskom pohraničí, rozvoj cestovného ruchu a Smart Cities - inteligentných riešení pre mestá a regióny.
Fórum otvoril predseda Rady Združenia Euroregión Tatry, ktoré bolo hlavným organizátorom podujatia, zároveň primátor Kežmarku Ján Ferenčák. Podčiarkol, že vzťahy medzi cezhraničnými regiónmi na oboch stranách Tatier sú tradične dobré, čo potvrdzujú aj viaceré spoločné projekty a zámery. Na fóre sa zúčastnili aj veľvyslanec Krzysztof Strzalka z Veľvyslanectva Poľskej republiky v Bratislave a Dušan Krištofík, veľvyslanec z Veľvyslanectva SR vo Varšave, ako aj primátor Popradu Jozef Švagerko. Slovenský veľvyslanec D. Krištofík zdôraznil, že intenzita spolupráce medzi oboma krajinami sa ešte zvýšila od roku 2004 po spoločnom vstupe do EÚ a podarilo sa tiež vybudovať funkčný systém medziregionálnej a cezhraničnej spolupráce. Takisto obchodná výmena medzi Poľskom a Slovenskom viac ako desať rokov permanentne rastie, Poľsko je pre nás tretím najväčším obchodným partnerom a slovenský export do tejto krajiny sa za minulý rok zvýšil o viac ako 7 percent, opačne takmer o 6 percent.
Popradský primátor J. Švagerko ocenil prínos spoločného stretnutia: „Je veľký, lebo máme a riešime veľa spoločných tém, či ide o infraštruktúru, dopravu, spoluprácu firiem, rozvoj cestovného ruchu, cyklodopravu a ďalšie. Výsledky sú pre nás viditeľné najmä v budovaní cyklotrás, Múzeu turistiky v Poprade, internetovom prepojení nášho mesta so Zakopaným.“ Predseda Rady ZET J. Ferenčák podotkol, že sa pripravuje nové programové obdobie 2021-27 a oba prihraničné regióny čakajú do budúcna nové výzvy. Spolupráca v minulosti sa ukazuje ako úspešná. Uviedol: „Okrem iného sme boli v rámci Euroregiónu úspešní v treťom vlajkovom projekte cezhraničnej spolupráce, kde Huncovce a Veľká Lomnica získajú finančné prostriedky na vybudovanie cyklotrasy práve s napojením od Kežmarku. Ak sa to podarí, v priebehu dvoch rokov očakávam, že až po kataster mesta Poprad bude súvislá cyklotrasa. Verím, že mesto Poprad vyvinie intenzívne úsilie, aby sa napojilo od katastra V. Lomnice cez mesto až do Svitu.“ V rámci Euroregiónu Vysoké Tatry však celkovo kladú dôraz na skvalitnenie dopravného prepojenia, medziiným potrebu štvorprúdovej cesty z Popradu do Krakova, a súčasne chcú takisto podporovať ekologickú dopravu.