Noviny Poprad č. 40 zo dňa 17. 10. 2018, ročník XXIX

Dnes je utorok, 23. 10. 2018 | meniny má Alojzia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 41. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 17. októbra 2018, si môžete prečítať:

* Ktoré výnimočné osobnosti boli ocenené Cenou mesta a Cenou primátora mesta Poprad?

* Ako sa môžu občania Popradu vyjadriť k službám mestskej hromadnej dopravy?

* O čom rokovali poslanci na októbrovom mestskom zastupiteľstve?

* Ako sa umiestnilo mesto Poprad v rebríčku transparentnosti miest?

* Aké výročie a s kým oslavovalo Gymnázium na Kukučínovej ulici?

* Ako sa pripravuje popradské pohrebiská na nápor návštevníkov?

* O čom je kniha Aká si prekrásna... autorov Michala Liptáka a Jána Mateja?

* Čo oslavovali hokejové legendy v Poprade?

* Ako hrali futbalisti, hokejisti, basketbalistky, volejbalisti a v ďalších športoch?

Vo volebnej kampani sa prezentujú jednotliví kandidáti, ktorí sa uchádzajú o post primátora a postupne aj kandidáti na poslancov mestského zastupiteľstva,ktorí využili možnosť inzercie v novinách Poprad.

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Noc výskumníkov mohla v ľuďoch prebudiť zvedavosť

Vesmírne objavy, roboty, prototypy technologických noviniek, prelomové poznatky z biológie, medicíny, fyziky, ale aj zábavné úlohy a pokusy. Aj to mohli zažiť účastníci 12. ročníka Európskej noci výskumníkov v 30-tich krajinách nášho kontinentu.
U nás môžeme Noc výskumníkov zažiť už tradične v posledný septembrový piatok, a to v Poprade, v Košiciach, v Bratislave, v Banskej Bystrici a v Žiline.
Organizátor popradského podujatia Vojtech Rušin povedal: „Vedci z rôznych vedných odborov ukazujú svoje vedomosti, poznatky a cieľom je prilákať mladých ľudí k štúdiu prírodných a technických vied, pretože učenie a poznanie je základ ďalšieho rozvoja ľudskej civilizácie.“ Stálicou na podujatí v jednom z našich obchodných centier je Astronomický ústav SAV, novinkou bol stánok hippocampus o práci ľudského mozgu, stánok, ktorý prezentoval výrobu textilných vláken, stánok TANAPu, ktorý komplexne ukazoval pohľad na tatranskú faunu a flóru.
V. Rušin doplnil: „Nie je dôležité získavať informácie len pre seba a publikovať ich vo vedeckých článkoch. Vedci sú povinní posúvať ich k širokej verejnosti. Je to základ pre mladé generácie, ako inšpirácia k vzdelávaniu a otváraniu nových obzorov.“
Počas celého piatka sa konali aj rôzne prednášky. Tému ozónu deťom priblížil meteorológ Peter Hrabčák. „Ozónová diera je tu kvôli človeku. V minulom tisícročí sme do atmosféry vypúšťali obrovské množstvá škodlivých plynov. To najhoršie (v 90-tych rokoch) máme za sebou. Zlepšuje sa to, aj keď veľmi pomaly.“
Primátor Jozef Švagerko uviedol: „Existuje aj taká predstava, že výskumník je starší pán, ktorý skúmajúc, sedí doma nad mikroskopom. Môže to však byť každý z nás, kto sa snaží bádať, objavovať nové zákonitosti a posúvať svet dopredu. Prajem všetkým výskumníkom, mladším aj starším, aby im v objavovaní neprebádaného nič nestálo v ceste a aby sme vďaka nim mohli všetci napredovať.“