Noviny Poprad č. 32 zo dňa 21. 8. 2019, ročník XXX

Dnes je pondelok, 26. 8. 2019 | meniny má Samuel

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 32. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 21. augusta 2019 si môžete prečítať:

* Ako oslavujú hasiči svoje výročia?

* Kde budeme spomínať na SNP?

* Prečo treba budúcich škôlkárov na nové zážitky pripraviť?

* Čo prinesie začiatok nového školského roka?

* S čím sa pri každodennej službe občanom stretávajú pracovníci červeného kríža?

* Je úroda pod Tatrami kvalitná?

* Aká bude rozlúčka s hokejovou legendou?

* Kto, s kým a kedy na Tatranskom pohári?

* Ako sa darilo futbalistom, či futbalistkám?

* Ktorým dielam v múzeu vdýchli nový život? a ďalšie.

V tomto vydaní nájdete aj novú súťaž o knihu popradskej autorky Gréty Fábryovej, Spoločenskú kroniku, horoskop, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

POZOR: Redakcia novín Poprad oznamuje čitateľom, že v stredu 28. augusta noviny Poprad nevyjdú. Dôvodom je štátny sviatok Výročie SNP, ktorý bude vo štvrtok 29. augusta. Najbližšie vyjdú ako dvojčíslo v stredu 4. septembra 2019.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Záchranári oceňovali kolegov

Minulý týždeň v piatok sa v Dome kultúry v Poprade konal 8. ročník najväčšieho záchranárskeho kongresu Rescue Day 2019, kde okrem iného záchranári ocenili aj svojich kolegov a za celoživotnú prácu ich uviedli do Galérie cti.
Záchranársky tím sa v Galérii cti tento rok rozrástol o štyri mená, ktoré si túto poctu zaslúžili. „Všetci záchranári mohli do konca roka posielať svoje nominácie na internetových stránkach Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov. Odborná komisia nakoniec vyberala troch do finále a jedného laureáta do kategórie in memoriam. Všetko sú to ľudia, ktorí celý svoj život venovali práci záchranára. Je obdivuhodné, že v tak náročnom povolaní vydržali toľké roky,“ uviedol František Majerský z OZ Záchrana.
Do Galérie cti bola uvedená Ružena Rázgová, ktorá práci záchranára venovala 28 rokov. „Táto nominácia ma prekvapila. Teší ma, že niekto vzdal hold mojej 28-ročnej práci. Mala som vždy mladých kolegov, ktorí mi pomáhali prekonávať rôzne prekážky. Budú mi všetci veľmi chýbať. Začínajúcim záchranárom chcem odkázať, aby vydržali. Tá správna odmena určite príde,“ povedala. Oceneným bol aj Viliam Polyák z Košickej záchranky. „Počas mojej práce som zažil veľa pekných chvíľ a to smutné som už vymazal. Pre mňa bol najkrajší moment, keď som sa k rýchlej záchrannej službe vôbec dostal. Nebolo to jednoduché. Doba sa mení a veľa mladých záchranárov dlho pri tejto práci nevydrží,“ zdôraznil. Ocenenie si prevzal aj Peter Dovjak z Kežmarku, ktorý dlhé roky pracoval aj v popradskej záchrannej službe. „Najkrajšia na našej práci je záchrana ľudského života. Kedysi to však nebolo jednoduché. Všetko sme robili svojpomocne. Zháňali sme dokonca nové autá, ktoré sme aj sami upravovali. Podstata tohto povolania však stále ostáva, je to poslanie na celý život. Dnes prichádzajú mladí záchranári, ktorí dlho v tejto práci nevydržia. Je to tým, že nevedia relaxovať. To je dôležité. Ja som vždy relaxoval pri športe,“ prezradil.
Do Galérie cti in memoriam organizátori uviedli mladého záchranára Miroslava Humaja, ktorý v roku 2017 skonal po ťažkej chorobe. Cenu za tohto rodáka z Bojíc, ktorý pracoval v Košickej záchranke, prevzala jeho manželka Eva Havlíková - tiež záchranárka. „Cítim sa nesmierne poctená, že môj manžel, ktorý sa obetavo venoval záchrane ľudských životov, bol uvedený do Galérie cti v úžasnej spoločnosti ľudí. Ďakujem všetkým, že si ho takto uctili. Všetkým záchranárom prajem, aby do svojej práce vkladali srdce, pretože anjel strážny bez srdca je iba polovičným anjelom,“ uzavrela.