Noviny Poprad č. 5 zo dňa 6. 2. 2019, ročník XXX

Dnes je pondelok, 18. 2. 2019 | meniny má Jaromír

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 6. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 13. februára 2019, si môžete prečítať:

* Kto dostal titul Najlepší športovec mesta za rok 2018?

* O čom hovoril primátor mesta Anton Danko s predstaviteľmi cirkví v Poprade?

* Prečo treba zatvárať kontajnery po vysypaní smetí?

* Sú už deti z Materskej školy na Podtatranskej ul. vo svojich priestoroch po havarijnej situácii?

* Prečo je zákaz návštev v popradskej nemocnici?

* S akým projektom uspelo mesto v oblasti opatrovateľskej služby?

* Rozprávame sa o genealógii s vedúcou ŠA Prešov, pracoviska Archív Poprad Boženou Malovcovou

* Aké mäsožravé rastliny rastú v popradskom rašelinisku?

* Čo stvárajú vandali?

* Aký program pripravilo Centrum voľného času v Poprade počas jarných prázdnin?

* Kde v Poprade vznikne nová stredná športová škola?

* Kto zvíťazil v medzinárodnom hokejovom turnaji piatakov O pohár riaditeľky ZŠ s MŠ v Spišskej Sobote? a ďalšie.

Súťažte o vstupenky na koncert Cigánskych Diablov a skupiny Desmod v Poprade!

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Záchranári oceňovali kolegov

Minulý týždeň v piatok sa v Dome kultúry v Poprade konal 8. ročník najväčšieho záchranárskeho kongresu Rescue Day 2019, kde okrem iného záchranári ocenili aj svojich kolegov a za celoživotnú prácu ich uviedli do Galérie cti.
Záchranársky tím sa v Galérii cti tento rok rozrástol o štyri mená, ktoré si túto poctu zaslúžili. „Všetci záchranári mohli do konca roka posielať svoje nominácie na internetových stránkach Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov. Odborná komisia nakoniec vyberala troch do finále a jedného laureáta do kategórie in memoriam. Všetko sú to ľudia, ktorí celý svoj život venovali práci záchranára. Je obdivuhodné, že v tak náročnom povolaní vydržali toľké roky,“ uviedol František Majerský z OZ Záchrana.
Do Galérie cti bola uvedená Ružena Rázgová, ktorá práci záchranára venovala 28 rokov. „Táto nominácia ma prekvapila. Teší ma, že niekto vzdal hold mojej 28-ročnej práci. Mala som vždy mladých kolegov, ktorí mi pomáhali prekonávať rôzne prekážky. Budú mi všetci veľmi chýbať. Začínajúcim záchranárom chcem odkázať, aby vydržali. Tá správna odmena určite príde,“ povedala. Oceneným bol aj Viliam Polyák z Košickej záchranky. „Počas mojej práce som zažil veľa pekných chvíľ a to smutné som už vymazal. Pre mňa bol najkrajší moment, keď som sa k rýchlej záchrannej službe vôbec dostal. Nebolo to jednoduché. Doba sa mení a veľa mladých záchranárov dlho pri tejto práci nevydrží,“ zdôraznil. Ocenenie si prevzal aj Peter Dovjak z Kežmarku, ktorý dlhé roky pracoval aj v popradskej záchrannej službe. „Najkrajšia na našej práci je záchrana ľudského života. Kedysi to však nebolo jednoduché. Všetko sme robili svojpomocne. Zháňali sme dokonca nové autá, ktoré sme aj sami upravovali. Podstata tohto povolania však stále ostáva, je to poslanie na celý život. Dnes prichádzajú mladí záchranári, ktorí dlho v tejto práci nevydržia. Je to tým, že nevedia relaxovať. To je dôležité. Ja som vždy relaxoval pri športe,“ prezradil.
Do Galérie cti in memoriam organizátori uviedli mladého záchranára Miroslava Humaja, ktorý v roku 2017 skonal po ťažkej chorobe. Cenu za tohto rodáka z Bojíc, ktorý pracoval v Košickej záchranke, prevzala jeho manželka Eva Havlíková - tiež záchranárka. „Cítim sa nesmierne poctená, že môj manžel, ktorý sa obetavo venoval záchrane ľudských životov, bol uvedený do Galérie cti v úžasnej spoločnosti ľudí. Ďakujem všetkým, že si ho takto uctili. Všetkým záchranárom prajem, aby do svojej práce vkladali srdce, pretože anjel strážny bez srdca je iba polovičným anjelom,“ uzavrela.