Noviny Poprad č. 44 zo dňa 15. 11. 2017, ročník XXVIII

Dnes je piatok, 24. 11. 2017 | meniny má Emília

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 45. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 22. novembra 2017, si môžete prečítať:

* Čo sa musia učiť popradskí vodiči?

* Čo sa pripravuje v rekonštrukcii centra mesta?

* Aký bol kontrolný deň na renovácii priestorov Podtatranského múzea?

* Kedy bude v Poprade Predvianočný Hand made trh?

* Ako sa darilo v testovaní vedomostí žiakov v ZŠ s MŠ na Komenského ulici?

* Na slávnosti Miestneho odboru Matice slovenskej v Poprade zaznelo: Kto si neváži seba, ani cudzí si ho nebudú vážiť?

* S akým projektom pôjde popradská študentka Nela Gloríková do Moskvy?

* Aké filmy videli Popradčania minulý týždeň v kine Tatran?

* Komu pomohol charitatívny večer Žena žene?

* Medzi kamzíkmi je už Kroták, vrátil sa aj Buc

* Ružomberčanky nad sily Popradu a ďalšie aktuality zo športu a kultúry.

V športe prinášame aj aktuálne výsledky žiackych, dorasteneckých a ďalších kategórií vo futbale, hokeji a basketbale.

Súťažte o vstupenky do Aquacity!

Čitatelia nájdu v novinách aj pozvánky na kultúrne, spoločenské i športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenská kronika, pohotovosť v lekárňach, horoskop, inzercia a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

V galérii vystavuje svetoznámy fotograf

V Tatranskej galérii vystavuje od minulého utorka svetoznámy fotograf Robert Vano. Narodil sa v Nových Zámkoch a po maturite (1967) emigroval do Spojených štátov, kde pracoval ako kaderník a vizážista. Pôsobil ako asistent módnych fotografov a od roku 1984 sa osamostatnil. Od roku 1990 žije v Prahe. Jeho dominantou sú čiernobiele portréty a akty na klasický film.
Riaditeľka TG Anna Ondrušeková povedala: „R. Vano nie je prvým umelcom, ktorý tvorí v New Yorku, následne žije v Prahe a vystavuje v Tatranskej galérii. Túto výstavu som videla v Prahe a netrvalo ani rok, keď ju máme v TG. Nič nie je náhodné, všetkému predchádzajú dobré vzťahy, priateľstvá a vzájomný záujem - aby sme sa stretávali, spoznávali a vážili si jeden druhého.“
Umelec sa prvýkrát predstavuje ako fotograf farebných fotografií - zároveň slovenskou premiérou výstavného cyklu Memories. Na výstave je 73 fotografií a pochádzajú z rôznych období a miest - z Milána, z Paríža, z New Yorku, kde pôsobil. Je známy ako módny, portrétny fotograf. Povedal: „Pred každou výstavou som nervózny, že nikto nepríde. Rád fotím ručne, moja babička vždy hnietla chlieb ručne a vedela, že žiadne stroje to tak dobre neurobia. Technické novinky budú stále prichádzať, aj ja som mal niekedy tlačiareň, na ktorej denne vytlačíte tisíc fotografií. Ručne neurobím denne viac než jednu a inak to nechcem. To robí rozdiel medzi sezónou a fazónou. Ručná práca je kvalita.“
Aj po 50-tich rokoch mimo rodnej krajiny si zachoval čistú slovenčinu. O fotografovaní hovorí, že je to remeslo, ktorému sa človek musí učiť. Ovláda ho famózne, preto je veľmi žiadaný.
„Celý život som sa chcel podobať na niekoho iného a dnes mám radosť, keď sa iní chcú podobať na mňa. Pred týždňom som v Prahe stretol Jana Saudka. Už nemá červené vlasy, ale biele ako ja, má aj bradu a kúpil si okuliare ako ja,“ dodal R. Vano. Hudobnými hosťami venisáže boli skvelí muzikanti James Evans (husle) a Peter Pavličko (klávesy). Výstava potrvá do 26. novembra 2017.