Noviny Poprad č. 35 zo dňa 12. 9. 2018, ročník XXIX

Dnes je štvrtok, 20. 9. 2018 | meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 36. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 19. septembra 2018, si môžete prečítať:

* Na aký program sa môžu občania tešiť v Kvetnici a ako sa tam dostanú?

* Ako postupovať, ak si chcete uctiť svojho príbuzného slávnostným prijatím v obradnej sieni mesta?

* Čím sa Poprad zapojil do Európskeho týždňa mobility?

* Aké defibrilátory poslúžia obyvateľom všetkých troch častí Centra sociálnych služieb v Poprade?

* Aké výročie si pripomenulo OZ Nádej?

* Aké výročie oslavujú železničiari v Tatrách a pod Tatrami?

* Na čo spomínal Popradčan František Barilla?

* Aké interpelácie podali poslanci na ostatnom mestskom zastupiteľstve?

* Aká skvelá kuchárka navštívila jednu z renomovaných reštaurácií v Spišskej Sobote a prečo?

* Kde našli v Poprade "plošticu"?

* Komu sa najviac darilo na cyklistických pretekoch Okolo Slovenska, vo futbale, hokeji, karate, behu či volejbale?

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Divadelníci priniesli pútavý príbeh s posolstvom

Tanečné divadlo ATak uvádza vo svojej jubilejnej 20. sezóne premiéru inscenácie D4V1D. Ich predstavenie bolo v programe Dní sv. Egídia. Príbeh o starozákonnom kráľovi Dávidovi spracovali moderne a netradične. Dávid ako kráľ, umelec, hriešnik aj svätec je symbolom človeka, ktorý vie padnúť až na dno.
Režisér a tanečník Pavol Danko uviedol: „O kráľovi Dávidovi sme snívali už vlaňajšiu sezónu, ale decentne sa objavila sestra Zdenka Schelingová (v hre Chcela by som letieť) a kráľ Dávid, ako džentlmen jej v našom repertoári uvoľnil miesto. Dávida sme chceli začať nacvičovať už v roku 2016, ale Zdenka ho prebila a on slušne počkal. Bol na zozname. Tak isto dlho, ako sme čakali na Salome - najmorbídnejší tanečný príbeh v Biblii.“
Divadlo ATak každým svojím predstavením útočí predovšetkým na dušu. Prináša silné príbehy s hlbokou myšlienkou. Taký je aj príbeh o kráľovi Dávidovi. P. Danko uviedol: „Dávid nám môže byť vzorom minimálne v tom, aký bol všestranný, kreatívny, duchaprítomný, aký bol vodca, vojak. Pre nás ľudí, ktorí sme zároveň aj veľmi slabí a padáme, je zaujímavé, že ten, ktorý mal toľko žien a toľkokrát pochybil, vedel povstať a prosiť Boha o odpustenie. Jeho kajúce žalmy sú nádherným odkazom, ktoré po sebe zanechal. Dáva nám príklad, ako vstať, poprosiť o odpustenie, chcieť nápravu a túžiť sa zmeniť.“
Kráľ Dávid dal zabiť svojho vojaka a „požičal“ si jeho ženu Betsabe. Rýchlo si však uvedomuje svoju chybu a vysiela k nebu žalm - Zmiluj sa Bože nado mnou, pre svoje veľké milosrdenstvo, znič moju neprávosť.
V príbehu sa objavuje čiarový kód ako symbol. Denne pri pokladni, na každom tovare, na oblečení, ktoré máme na sebe je čiarový kód. „Aj my máme svoj kód, znamená to, že sme Bohom milovaní. V jednom okamihu v inscenácii sa tento kód ničí, vznikajú na ňom uzly. Toto často robíme s Božou stopou v nás,“ dodal P. Danko. Prvotný cieľ ATaku zostal nezmenený. Útočiť na tajné zákutia duše a vyniesť na svetlo pravdu o ľudských slabostiach.