Noviny Poprad č. 43 zo dňa 7. 11. 2018, ročník XXIX

Dnes je streda, 14. 11. 2018 | meniny má Irma

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 44. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 14. novembra 2018 si môžete prečítať:

* S akým pocitom prijal svoje zvolenie za nového primátora Popradu Anton Danko?

* Kto zasadne do mestského zastupiteľstva ako noví poslanci?

* Koho zvolili za starostov a primátorov v Popradskom okrese?

* Kde si môžete pozrieť originál obrazu Madona s anjelmi z Popradu?

* Ako si pripomenuli koniec 1. svetovej vojny v Spišskej Sobote?

* Kde vypustili balón šťastia?

* Aký bude cyklistický chodník od mestského úradu až po akvapark?

* Aké interpelácie predložili poslanci na októbrovom mestskom zastupiteľstve?

* Aké zaujímavé výstavy sú v Scherfelovom dome a v oddelení umenia Podtatranskej knižnice v Spišskej Sobote?

* Jeseň majú za sebou druholigisti i juniori, basketbalistky zdolali Slovan, aké boli preteky pre psov v Obedience a ďalšie správy zo športu.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Divadelníci priniesli pútavý príbeh s posolstvom

Tanečné divadlo ATak uvádza vo svojej jubilejnej 20. sezóne premiéru inscenácie D4V1D. Ich predstavenie bolo v programe Dní sv. Egídia. Príbeh o starozákonnom kráľovi Dávidovi spracovali moderne a netradične. Dávid ako kráľ, umelec, hriešnik aj svätec je symbolom človeka, ktorý vie padnúť až na dno.
Režisér a tanečník Pavol Danko uviedol: „O kráľovi Dávidovi sme snívali už vlaňajšiu sezónu, ale decentne sa objavila sestra Zdenka Schelingová (v hre Chcela by som letieť) a kráľ Dávid, ako džentlmen jej v našom repertoári uvoľnil miesto. Dávida sme chceli začať nacvičovať už v roku 2016, ale Zdenka ho prebila a on slušne počkal. Bol na zozname. Tak isto dlho, ako sme čakali na Salome - najmorbídnejší tanečný príbeh v Biblii.“
Divadlo ATak každým svojím predstavením útočí predovšetkým na dušu. Prináša silné príbehy s hlbokou myšlienkou. Taký je aj príbeh o kráľovi Dávidovi. P. Danko uviedol: „Dávid nám môže byť vzorom minimálne v tom, aký bol všestranný, kreatívny, duchaprítomný, aký bol vodca, vojak. Pre nás ľudí, ktorí sme zároveň aj veľmi slabí a padáme, je zaujímavé, že ten, ktorý mal toľko žien a toľkokrát pochybil, vedel povstať a prosiť Boha o odpustenie. Jeho kajúce žalmy sú nádherným odkazom, ktoré po sebe zanechal. Dáva nám príklad, ako vstať, poprosiť o odpustenie, chcieť nápravu a túžiť sa zmeniť.“
Kráľ Dávid dal zabiť svojho vojaka a „požičal“ si jeho ženu Betsabe. Rýchlo si však uvedomuje svoju chybu a vysiela k nebu žalm - Zmiluj sa Bože nado mnou, pre svoje veľké milosrdenstvo, znič moju neprávosť.
V príbehu sa objavuje čiarový kód ako symbol. Denne pri pokladni, na každom tovare, na oblečení, ktoré máme na sebe je čiarový kód. „Aj my máme svoj kód, znamená to, že sme Bohom milovaní. V jednom okamihu v inscenácii sa tento kód ničí, vznikajú na ňom uzly. Toto často robíme s Božou stopou v nás,“ dodal P. Danko. Prvotný cieľ ATaku zostal nezmenený. Útočiť na tajné zákutia duše a vyniesť na svetlo pravdu o ľudských slabostiach.