Noviny Poprad č. 43 zo dňa 7. 11. 2018, ročník XXIX

Dnes je streda, 14. 11. 2018 | meniny má Irma

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 44. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 14. novembra 2018 si môžete prečítať:

* S akým pocitom prijal svoje zvolenie za nového primátora Popradu Anton Danko?

* Kto zasadne do mestského zastupiteľstva ako noví poslanci?

* Koho zvolili za starostov a primátorov v Popradskom okrese?

* Kde si môžete pozrieť originál obrazu Madona s anjelmi z Popradu?

* Ako si pripomenuli koniec 1. svetovej vojny v Spišskej Sobote?

* Kde vypustili balón šťastia?

* Aký bude cyklistický chodník od mestského úradu až po akvapark?

* Aké interpelácie predložili poslanci na októbrovom mestskom zastupiteľstve?

* Aké zaujímavé výstavy sú v Scherfelovom dome a v oddelení umenia Podtatranskej knižnice v Spišskej Sobote?

* Jeseň majú za sebou druholigisti i juniori, basketbalistky zdolali Slovan, aké boli preteky pre psov v Obedience a ďalšie správy zo športu.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Operní umelci opäť pomohli benefičným koncertom

V predposlednú augustovú nedeľu sa v Drevenom evanjelickom artikulárnom kostole v Kežmarku konal piaty ročník benefičného koncertu Operné gala v Kežmarku. Od roku 2018 záštitu nad koncertom prevzala svetoznáma operná diva Edita Gruberová. Na polojubilejnom ročníku sa predstavili umelci pôsobiaci na medzinárodnej opernej scéne Richard Šveda, Zuzana Šveda a Slávka Zámečníková s klavírnym sprievodom Júlie Grejtákovej. Výťažok koncertu poputoval prostredníctvom Nadácie TA3 pre zdravotne ťažko postihnutú Vierku z Tvarožnej pri Kežmarku.
Ľudovít Vongrej, producent koncertu: ,,Nad Operným gala v Kežmarku prevzala od roku 2018 záštitu svetoznáma operná umelkyňa Edita Gruberová, čo je pre našu organizáciu Opera Slovakia, ako producenta koncertu, nielen uznaním našej doterajšej koncertnej činnosti, ale zároveň veľká zodpovednosť do ďalších ročníkov, keďže sa svojim menom zaručila za vysokú umeleckú úroveň nášho benefičného galakoncertu.
Máme za sebou piaty ročník nášho benefičného koncertu Operné gala v Kežmarku. Je to jeho prvé polojubileum a zároveň aj prvá kondičná previerka kvality. Od roku 2014 prichádzame do nádherného historického Kežmarku, aby sme prostredníctvom našich špičkových umelcov pôsobiacich na medzinárodnej opernej scéne a výrazných mladých talentov predstavili krásu, silu a rozmanitosť operného umenia. Počas týchto piatich rokov prijalo naše pozvanie dvadsať umelcov. Spevákov na klavíri sprevádza Júlia Grejtáková, ktorá je umeleckým srdcom tohto galakoncertu. Keďže spájame operné umenie so silnými ľudskými príbehmi, celý zisk z koncertov - po odpočítaní vstupných nákladov na koncert, ktoré nám pomáhajú znížiť naši partneri - sme doposiaľ venovali rôznym organizáciám a v tomto roku sme prispeli jednotlivcovi. Veľmi ma teší, že návštevníci týchto koncertov radi a každoročne prichádzajú do Kežmarku z rôznych kútov Slovenska, ale už aj Európy spoznávať nové slovenské operné osobnosti, a čo je dôležité, dôverujú benefičnej myšlienke koncertu.
V tomto roku zaznelo navyše aj Živió, keďže Vierka mala práve v deň konania sa koncertu narodeniny, o ktorých sme pri plánovaní koncertu a určení jeho termínu vôbec nevedeli.”
Na koncerte sa snúbili tóny majstrov hudby s hlbokým posolstvom ľudskosti. Celý zisk v hodnote 3000 € venoval tento rok producent koncertu Opera Slovakia, o.z. v spolupráci s Nadáciou TA3 a jej správcu pána Petra Káčera na kúpeľnú liečbu pre ťažko zdravotne postihnutú Vierku z Tvarožnej pri Kežmarku. Liečba je finančne náročná a keďže stojí vyše 3 000 €, bez finančnej pomoci si ju nemôže dovoliť. Preto jej jeden terapeutický pobyt v kúpeľoch pomohli zabezpečiť operní umelci, ktorí vystúpili bez nároku na honorár.