Noviny Poprad č. 35 zo dňa 12. 9. 2018, ročník XXIX

Dnes je štvrtok, 20. 9. 2018 | meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 36. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 19. septembra 2018, si môžete prečítať:

* Na aký program sa môžu občania tešiť v Kvetnici a ako sa tam dostanú?

* Ako postupovať, ak si chcete uctiť svojho príbuzného slávnostným prijatím v obradnej sieni mesta?

* Čím sa Poprad zapojil do Európskeho týždňa mobility?

* Aké defibrilátory poslúžia obyvateľom všetkých troch častí Centra sociálnych služieb v Poprade?

* Aké výročie si pripomenulo OZ Nádej?

* Aké výročie oslavujú železničiari v Tatrách a pod Tatrami?

* Na čo spomínal Popradčan František Barilla?

* Aké interpelácie podali poslanci na ostatnom mestskom zastupiteľstve?

* Aká skvelá kuchárka navštívila jednu z renomovaných reštaurácií v Spišskej Sobote a prečo?

* Kde našli v Poprade "plošticu"?

* Komu sa najviac darilo na cyklistických pretekoch Okolo Slovenska, vo futbale, hokeji, karate, behu či volejbale?

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Nedôstojné 50. výročie okupácie a pietna spomienka

Napísali ste nám

V utorok 21. 8. poobede sa uskutočnila pietna spomienka pri pomníku Jozefa Bonku v rámci 50. výročia vstupu okupačných vojsk do Československa za účasti asi 60 občanov, ktorá bola povolená mestom a zúčastnili sa na nej aj mestskí poslanci.
Pietna časť podujatia s kladením vencov prebehla v poriadku, vence položili členovia čestnej stráže prezidenta a pri pomníku držali stráž skauti. Nasledovali ale politické prejavy troch rečníkov, ktorí zneužili túto spomienku na propagovanie svojich xenofóbnych názorov, keď jeden z nich ako komunálny kandidát na primátora, propagoval svoje volebné názory, ktoré v kontexte pietnej spomienky vyzneli nemiestne, až urážajúco. Predstaviteľ strany SĽS mal zase prejav v tom zmysle, akoby za okupáciou bol stret medzi Slovanmi a Západom a obete Augusta boli vlastne zbytočné. Navyše ďalší rečník počas prejavu osobne napádal prezidentovu rodinu a hlavne mal rasovo dehonestujúco orientované vyjadrenia, preto je škoda, že toto zhromaždenie nemonitorovala polícia. Je rovnako na škodu, že prítomní mestskí poslanci nezaujali otvorene nejaké stanovisko, hoci nemali prejav, ale svojou účasťou podporili nedôstojnosť podujatia. O to viac, keď napríklad česká Snemovňa schválila v týchto dňoch uznesenie, že v Auguste 1968 išlo o inváziu vojsk a následne o okupáciu Československa.
K vyváženiu pietneho zhromaždenia sa snažili prispieť iní dvaja rečníci, a to zástupca Ústavu pamäti národa a predstaviteľ strany KDH z Kežmarku. Keď už bolo zhromaždenie na konci a moderátor pozval prítomných na „oslavu“ do reštaurácie, tak sa z vlastnej iniciatívy dostala k mikrofónu sestra Jozefa Bonka, teda tej obete, kvôli ktorej mala byť pietna spomienka. Sestra pána Bonka, pani Malá, vlastnými slovami pripomenula brata ako mladého človeka, ktorý protestoval proti vstupu okupačných vojsk a doplatil na snahu žiť v slobodnej krajine vlastným životom, o čom sa po normalizácii nesmelo ani hovoriť a tabuľa s jeho menom na budove bola nahradená tabuľou o vzniku KSČ v meste, takže jeho obeť sa mohla začať spomínať až po roku 1989. Vyzvala tiež mladých ľudí, aby nezabúdali na to, čo sa odohralo v Auguste 1968 a apelovala na učiteľov, aby im to pripomínali. Ak by nebolo tejto záverečnej reči, tak celé pietne podujatie by vyznelo ako volebná kortešačka xenofóbnych politických predstaviteľov, kde obeť Jozefa Bonka bola len zámienkou na usporiadanie si politického podujatia.

Rastislav Mačura