Noviny Poprad č. 43 zo dňa 7. 11. 2018, ročník XXIX

Dnes je streda, 14. 11. 2018 | meniny má Irma

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 44. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 14. novembra 2018 si môžete prečítať:

* S akým pocitom prijal svoje zvolenie za nového primátora Popradu Anton Danko?

* Kto zasadne do mestského zastupiteľstva ako noví poslanci?

* Koho zvolili za starostov a primátorov v Popradskom okrese?

* Kde si môžete pozrieť originál obrazu Madona s anjelmi z Popradu?

* Ako si pripomenuli koniec 1. svetovej vojny v Spišskej Sobote?

* Kde vypustili balón šťastia?

* Aký bude cyklistický chodník od mestského úradu až po akvapark?

* Aké interpelácie predložili poslanci na októbrovom mestskom zastupiteľstve?

* Aké zaujímavé výstavy sú v Scherfelovom dome a v oddelení umenia Podtatranskej knižnice v Spišskej Sobote?

* Jeseň majú za sebou druholigisti i juniori, basketbalistky zdolali Slovan, aké boli preteky pre psov v Obedience a ďalšie správy zo športu.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Nedôstojné 50. výročie okupácie a pietna spomienka

Napísali ste nám

V utorok 21. 8. poobede sa uskutočnila pietna spomienka pri pomníku Jozefa Bonku v rámci 50. výročia vstupu okupačných vojsk do Československa za účasti asi 60 občanov, ktorá bola povolená mestom a zúčastnili sa na nej aj mestskí poslanci.
Pietna časť podujatia s kladením vencov prebehla v poriadku, vence položili členovia čestnej stráže prezidenta a pri pomníku držali stráž skauti. Nasledovali ale politické prejavy troch rečníkov, ktorí zneužili túto spomienku na propagovanie svojich xenofóbnych názorov, keď jeden z nich ako komunálny kandidát na primátora, propagoval svoje volebné názory, ktoré v kontexte pietnej spomienky vyzneli nemiestne, až urážajúco. Predstaviteľ strany SĽS mal zase prejav v tom zmysle, akoby za okupáciou bol stret medzi Slovanmi a Západom a obete Augusta boli vlastne zbytočné. Navyše ďalší rečník počas prejavu osobne napádal prezidentovu rodinu a hlavne mal rasovo dehonestujúco orientované vyjadrenia, preto je škoda, že toto zhromaždenie nemonitorovala polícia. Je rovnako na škodu, že prítomní mestskí poslanci nezaujali otvorene nejaké stanovisko, hoci nemali prejav, ale svojou účasťou podporili nedôstojnosť podujatia. O to viac, keď napríklad česká Snemovňa schválila v týchto dňoch uznesenie, že v Auguste 1968 išlo o inváziu vojsk a následne o okupáciu Československa.
K vyváženiu pietneho zhromaždenia sa snažili prispieť iní dvaja rečníci, a to zástupca Ústavu pamäti národa a predstaviteľ strany KDH z Kežmarku. Keď už bolo zhromaždenie na konci a moderátor pozval prítomných na „oslavu“ do reštaurácie, tak sa z vlastnej iniciatívy dostala k mikrofónu sestra Jozefa Bonka, teda tej obete, kvôli ktorej mala byť pietna spomienka. Sestra pána Bonka, pani Malá, vlastnými slovami pripomenula brata ako mladého človeka, ktorý protestoval proti vstupu okupačných vojsk a doplatil na snahu žiť v slobodnej krajine vlastným životom, o čom sa po normalizácii nesmelo ani hovoriť a tabuľa s jeho menom na budove bola nahradená tabuľou o vzniku KSČ v meste, takže jeho obeť sa mohla začať spomínať až po roku 1989. Vyzvala tiež mladých ľudí, aby nezabúdali na to, čo sa odohralo v Auguste 1968 a apelovala na učiteľov, aby im to pripomínali. Ak by nebolo tejto záverečnej reči, tak celé pietne podujatie by vyznelo ako volebná kortešačka xenofóbnych politických predstaviteľov, kde obeť Jozefa Bonka bola len zámienkou na usporiadanie si politického podujatia.

Rastislav Mačura