Noviny Poprad č. 43 zo dňa 7. 11. 2018, ročník XXIX

Dnes je streda, 14. 11. 2018 | meniny má Irma

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 44. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 14. novembra 2018 si môžete prečítať:

* S akým pocitom prijal svoje zvolenie za nového primátora Popradu Anton Danko?

* Kto zasadne do mestského zastupiteľstva ako noví poslanci?

* Koho zvolili za starostov a primátorov v Popradskom okrese?

* Kde si môžete pozrieť originál obrazu Madona s anjelmi z Popradu?

* Ako si pripomenuli koniec 1. svetovej vojny v Spišskej Sobote?

* Kde vypustili balón šťastia?

* Aký bude cyklistický chodník od mestského úradu až po akvapark?

* Aké interpelácie predložili poslanci na októbrovom mestskom zastupiteľstve?

* Aké zaujímavé výstavy sú v Scherfelovom dome a v oddelení umenia Podtatranskej knižnice v Spišskej Sobote?

* Jeseň majú za sebou druholigisti i juniori, basketbalistky zdolali Slovan, aké boli preteky pre psov v Obedience a ďalšie správy zo športu.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Pripomenuli sme si výročie Povstania

V týchto dňoch sme si pripomenuli 74. výročie SNP. Na tému SNP bolo za takmer trištvrte storočia napísaných množstvo článkov a kníh. Bolo nakrútených aj niekoľko desiatok hraných a dokumentárnych filmov. Mnohí sa preto pýtajú, či je ešte na túto tému stále čo písať, prípadne sfilmovať?
Téma SNP je od prvých povojnových rokov až po súčasnosť stále aktuálna. V rokoch 1948 - 1989 bola však publikačná a filmová tvorba ovplyvňovaná vtedajším komunistickým režimom. Ponúkala nám pohľad iba z jednej strany, aj to častokrát veľmi skreslený. Po roku 1989 sa otvoril nový pohľad na SNP. Bolo vydaných niekoľko zaujímavých publikácií, ktoré nám priniesli úplne nové informácie. Nakrútených bolo aj niekoľko nových filmov. Stále si však myslím, že chýba komplexné spracovanie priebehu SNP. Veď jediné dielo, ktoré prinieslo ucelený pohľad na povstanie od jeho príprav až po oslobodenie, bol osemdielny seriál „Povstalecká história“ z roku 1984. Ten však, ako som už spomínal, bol veľmi ovplyvnený komunistickou ideológiou.
Sám sa podrobne venujem priebehu SNP pod Vysokými Tatrami. Od roku 2012 som napísal niekoľko desiatok článkov na tému SNP a som autorom ôsmich publikácií. Momentálne mám rozpracované tri ďalšie publikácie, ktoré budú v najbližšom čase vydané. Podobných autorov, ktorí sa venujú Povstaniu na regionálnej úrovni je niekoľko. Možno sa niekedy podarí všetky tieto jednotlivé diela spojiť do jedného veľkého projektu. Okrem toho je nevyhnutné a dokonca je našou povinnosťou zaznamenať spomienky priamych účastníkov Povstania, ktorí nás postupne navždy opúšťajú.

Marcel Maniak